Aktuálně plánovaná promítání:

  • 25. října 2017 od 21.00 - Brno - S dronem a s kamerami v zimě (Snow Film Fest)
  • 4. listopadu 2017 od 17.30 - Karlovy Vary - Roky kde jsem chtěl být doma (festival Caminos)
  • 6. listopadu 2017 od 10.00 - Praha - S fotografa filmařem (FotoŠkoda Fest)
  • 9. listopadu 2017 od 11:40 - Praha - Detektivem v přírodě (Týden vědy a techniky)
  • 11. listopadu 2017 od 19.00 - Praha - Ekvádor (festival Obzory)
  • 25. nebo 26. listopadu 2017 - Praha - Rok, kdy jsem chtěl být doma (festival Kolem světa)
  • 29. listopadu 2017 od 19.30 - Praha - Přírodovědcem na cestách (Caféidoskop)
  • 14. prosince 2017 od 18.00 - Vrchlabí - téma ještě bude upřesněno (Krtek)

Kdo mě zastupuje:

Cestou kontrastů (Dubaj - severní Uganda)

Je možné vidět v rámci jediné cesty více kontrastů, než v přepychem oplývající Dubaji a čerstvě poválečné severní Ugandě? Než na tržišti v rušném hlavním městě rovníkové Afriky a doposud nepříliš neznámými vodopády uprostřed africké džungle, desítky kilometrů daleko od velkých měst? Nejen o rozdílech mezi civilizacemi, ale i o příhodách spojených se stovkami dětí, z nichž mnohé viděli poprvé bílého člověka, bude vyprávět profesionální fotograf a přírodovědec Petr Jan Juračka z Přírodovědecké fakulty UK. V rámci mezinárodního socioekonomického projektu navštívil pracovně hned několik ugandských škol a spolu s přáteli ve volných chvílích vystoupal na horu Kalongo a navštívil jeden z nejkrásnějších národních parků Afriky - Murchinson Falls. Krom fotografií dětí, přírody, slonů, antilop anebo žiraf, Vás také čekají unikátní záběry z rádiem řízeného vrtulníku, který Petra doprovázel až do předposledního dne výpravy. Co se stalo pak? To se dozvíte již během vlastní přednášky...


Detektivem v říši bezobratlých

Doktorský student katedry ekologie PřF UK a profesionální fotograf Petr Jan Juračka nás provede mnohými zajímavostmi ze světa bezobratlých, a to ze čtyř kontinentů světa. V rámci několika na sobě nezávislých příběhů poukáže na to, jak pomocí mikroskopů poodhalit mnohé z jejich života - odkryje tak zajímavé souvislosti o vztahu karibských krevetek a mořské houby v níž žijí, bizarní vzhled larev středomořských krabů, zbarvení křídel tropických motýlů, pevnost šnečí ulity z Vaší zahrady či tajemné mikromorfologické znaky podivného druhu korýše z Kokořínska, kterého popsal jako nový druh společně se svými kolegy v roce 2010. Na konci nezůstane jen u bezobratlých, a dodá i zuby varana komodského či kokolitky z hrobu Arnošta z Pardubic. Petr publikoval několik prvních příběhů v časopise Živa, z dalších nyní připravuje knihu. Jeho snímky motýlích křídel zvítězily v prestižní mezinárodní fotografické soutěži International Photography Awards 2011 (USA), snímek perloočky mu pak přinesl první místo v soutěži vědecké fotografie Věda je krásná v roce 2009. Své mikrofotografie představil na titulních stránkách časopisů Vesmír, Živa či International Journal of Parasitology a doprovázejí již osm publikovaných vědeckých prací. 


Destination Arctic Circle, Grónsko

Tři kamarádi. Tři týdny. Arktická divočina. Taková kombinace nemůže dopadnout jinak než velmi nevšedně. Přijďte si poslechnout vyprávění o slavném grónském treku, během nějž zapálení vyznavači života za dveřmi urazili 200 kilometrů pěšky, 40 kilometrů stopem a přepluli 25 kilometrů dlouhé jezero na katamaránu, který vznikl spojením dvou kanoí izolepou. Vyprávění pokryje putování od mořského pobřeží přes močály a vrcholky bezejmenných hor až po neskutečně krásný a zároveň nekonečný ledovec. Vyprávět bude profesionální fotograf Petr Jan Juračka (Přírodovědecká fakulta UK v Praze, Zoo Praha), který měl s sebou díky pomoci přátel 16 kg fotografické techniky. Uvidíte pestrá videa, časosběrné snímky krajiny, ale hlavně výběr z takřka 25 tisíc fotografií, které hned po návratu do Čech skončily v hledáčku zájmu National Geographic. 


Kuba, aneb biology v zemi ručně malovaných značek

Uvolněné cestovatelské povídání dvou bláznů, kteří se v  roce 2011 vypravili na kolech na největší ostrov Karibiku - Kubu. Vzhledem k tomu, že hlavním posláním jejich cesty bylo nalovit tajemného korýše, aby potom zpět v Čechách studovali jeho DNA, museli čelit mnoha roztodivným nástrahám a mají tak naprosto jiné zážitky, než běžní návštěvníci Kuby, včetně detailních výslechů imigrační policie či stovek kilometrů v úporném tropickém vedru beze stínu, ale nakonec rovněž happyendu v podobě jejich zasnoubení. Petr je profesionálním fotografem (Přírodovědecká fakulta UK v Praze, Zoo Praha), první fotografie z této cesty již byly k vidění v časopise TravelFocus.


Expedice Něrpa – Bajkal

Expedice Něrpa je česká studentská expedice k nejtajemnějšímu jezera světa. Čtyři blázni se jej vydali poznat v roce 2010, s nafukovacími loděmi, se sítěmi na lov vodních breberek a hlavně se spoustou touhy prožít nějaké to krásné dobrodružství. Projeli tak po svých dosud neobydlené severní břehy jezera, poznali nedaleké ledovcové jezero Frolicha, bloudili v neprostupné sibiřské tajze, čelili majestátním vlnám a vůbec mají o čem povídat. O zážitcích z této výpravy čtveřice účastníků publikovala celkem 6 článků (Koktejl, Hydro, OutdoorGuide a další). Promítat a vyprávět bude jeden účastníků - Petr Jan Juračka, profesionální fotograf (Přírodovědecká fakulta UK v Praze, Zoo Praha) a doktorský student Přírodovědecké fakulty UK. Se svými fotografiemi z Bajkalu získal čestné uznání na prestižní mezinárodní soutěži International Photography Awards 2011 (USA), druhé místo v soutěži Jsem NIKON 2011 a titul Featured Photographer na sledovaném serveru fotopedia.com. Jedna z fotografií pak byla v roce 2012 použita pro přebal severoamerického vydání knihy Aleph světoznámého autora Paula Coelha v nákladu 125 tis. kusů.


Posedlost jménem vrchol

Zima… Je mi hrozná zima… Třesu se zimou… Ledový vítr mi vyrvává z kostí poslední zbytky tepla a zanechává v nich jen mrazivý vše prostupující chlad. Mám hlad… Mám žízeň… Jsem unavený… Je mi zima… Ale jsem šťastný! Stojím totiž konečně na vrcholku Hochalmspitze!!!

Uvolněné alpské horolezecké povídání o výpravě, která na poprvé dopadla zánětem spojivek, po druhé ztraceným sebevědomím. Až její třetí opakování vedlo k tomu, na co myslela jedna patra nezkušených zelenáčů déle jak tři roky - výstupem na vrchol. Až nahoře si však všichni uvědomili, že ani tak nejde o to dobývat vyšší a vyšší vrcholu, ale o přátelství jich samotných. Svůj příběh publikovala tato čtveřice kamarádů v lezeckém časopise Montana, díky čemuž získala podporu sponzorů a v současné době se chystá na vrchol znovu - tentokrát v tvrdé zimě s cílem nejen vyškrábat se nahoru, ale zároveň nahoře přespat a natočit film... Vyprávět a promítat nám bude jeden ze zakladatelů každoročního výstupu na mystický vrchol Vysokých Taur.