„To se nedivím, že máš takový fotky, s takovým foťákem. Já mít takovýhle vybavení, měl bych je taky…!“ Překvapivě často slýchám podobná tvrzení. Málokterá věta mě dokáže tak moc vyprudit jako tahle. Ještě o kousek je horší ale její pokračování: „Bych si taky uměl nakoupit takovýhle foťáky, kdybych na to měl…“ To, že jsem začal s amatérskou zrcadlovkou a setovým objektivem, které mi koupili rodiče, a že prakticky veškerá další technika už byla placená jen čistě z peněz, které jsem si dokázal vydělat focením, už nikoho nezajímá. Ani to, že když jsem vedl své první kurzy, měla půlka účastníků lepší vybavení než já… což se občas stává de facto dodnes.
Ano, technika je osvobozující. Už jsem si za ty roky zvykl na profesionální stroje, ale přesto jsem byl nucen udělat − byť třeba jen na chvíli − krok zpět. Na svůj rádiem řízený vrtulník nemohu pověsit velkou zrcadlovku, ba ani malou. Váhové omezení je nemilosrdné a já si, věrný značce, zakoupil svůj první kompakt − Nikon 1 J1. Z druhé ruky vyšel i s objektivem 10/2,8 na 4 500 korun, i můj polarizák na zrcadlovku byl dražší. A ten vrtulník? Když jej vidí „profesionální“ modeláři, jen se smějí. Je totiž velmi jednoduchý, bez pokročilé elektroniky. Když víte, co a jak, dokážete ho postavit za zlomek peněz, než co investovali oni do mnohem složitějších strojů. Máme zde tedy kombinaci ultralevného fotoaparátu s ultralevným vrtulníkem (přesnou hodnotu neumím vyčíslit, bude se pohybovat patrně max. kolem dvaceti tisíc korun). Mohou z takové kombinace vzejít použitelné fotografie? Posuďte sami. Snímky pořízené na této stránce vznikly během jednoho zářijového prodlouženého víkendu na chorvatském ostrově Brač. Ty letecké byly navíc pořízeny naslepo (bez přenosu obrazu na zem) v pětisekundových intervalech… to skutečně není příliš krátký interval (doba letu byla v použité kombinaci nejvýše pět minut, obvykle však pouze kolem minut třech).
Pozn.: Pakliže byste měli chuť fotografovat z ptačí perspektivy, ale nemáte dostatek prostředků či technického nadání na stavbu vlastního vrtulníku, existuje jedna úžasná alternativa − pověsit foťák na draka. Tzv. Kite Aerial Photography, zkráceně KAP, má ve světě dlouholetou tradici a tisíce nadšených příznivců. Na internetu se dá sehnat prakticky kompletní vybavení pod pět tisíc korun.
O mém "úletu" s Gorillapody se nakonec na svém blogu zmiňuje i sám výrobce JOBY. Tato galerie byla rovněž vidění na aktuálně.cz - s českými komentáři pod kžadým snímkem :-)