Věda je stále krásná
Petr Jan Juračka, Alena Ječmíková, Martin Černý
Publikováno v časopise Živa (1/2013: 45 - 48). PDF.
Pravidelní čtenáři Živy projekt Věda je krásná patrně dobře znají, časopis Živa totiž patří mezi jeho mediální partnery již od druhého ročníku (viz Živa 2009, 6: 287–288; 2010, 6: 290–292). Zatím poslední ročník probíhající v závěru roku 2012 byl čtvrtý v pořadí.
Projekt sice především pořádá soutěž vědecké fotografie a ilustrace, zároveň ale dnes představuje moderní platformu spojující autory zúčastněných prací bez ohledu na to, zda jde o studenty gymnázia nebo univerzitní profesory. Čtvrtý ročník přinesl také novinku - Objevitelskou kategorii, která otevřela soutěž Věda je krásná studentům středních a základních škol i dalším zájemcům z řad veřejnosti. Tito účastníci jsou díky registraci na webu prirodovedci.cz členy široké badatelské komunity zastřešené Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze.
Čtvrtý ročník měl celkem pět soutěžních kategorií. První čtyři byly tradiční, akademické, a jako obvykle nezahrnovaly pouze klasickou fotografii.
- Vědecká mikrofotografie
fotografie z optických a elektronových mikroskopů - Vědecká fotografie
od makrofotografií až po satelitní nebo astronomické snímky - Vědecká ilustrace
věda zprostředkovaná tužkou, štětcem nebo počítačovým grafickým programem - Virtuální příroda
příroda z počítače - tedy vizualizace molekulárních či jiných struktur, fyzikálních nebo chemických jevů, grafické výstupy modelů apod.
Do Objevitelské kategorie soutěžící přispívali svými fotografickými a grafickými díly prostřednictvím komunikačního kanálu Přírodovědecké fakulty UK v Praze prirodovedci.cz. Ten koncem r. 2012 oslavil první rok své existence a čítající přes 2 300 registrovaných přírodovědců ze všech věkových kategorií.
Množství účastníků a prací zaslaných do soutěže Věda je krásná se stále zvyšuje. Zatímco počty přihlášených prací mezi ročníky kolísaly mezi 250–300 příspěvky, počet autorů během let vyrovnaně stoupá a oproti prvnímu ročníku (47) se v posledním roce více než zdvojnásobil (121). Roste však i kvalita prací, a to zejména v sekci vědecké mikrofotografie a vědecké ilustrace. Příspěvky těchto dvou kategorií spojují totiž naprosto výjimečným způsobem vysoké hodnoty jak estetické, tak vědecké.
V následujícím, čistě subjektivním výběru přinášíme čtenářům Živy několik soutěžních prací, z nichž některé jsou ryze vědecké, jiné mají naopak popularizační charakter (pozn. redakce: všechny popisky jsou redakčně upraveny).
Fotografujete-li přírodu a máte-li zájem zúčastnit se příštího ročníku soutěže Věda je krásná, sledujte pravidelně internetovou stránku www.vedajekrasna.cz.