Yep, this is me :-)

Germany, 1988

In 1985 I was born with very poor sight. First year of my life my parents did not realized something is wrong, but at the age of 16 months it was pretty clear I see almost nothing. When the doctors supposed me to lose my vision at all very soon, it was a shock for them. My dad is an artist and he wanted to lecture me in the arts since the childhood. My mom is a nurse, but her true passion is amateur drama. Maybe, that is why they did not accept doctor's opinion and tried to find a help. And they found! Thanks to God, to a lot of work of professional kindergarten teachers, great support of my parents and a lot of eye-training I see. And I see perfectly! Since the times my vision went good I enjoy every detail, every color and I admire any type of light.

My father and me made use of every opportunity to take some shots outdoor until my 20. Now I am a researcher at Charles University in Prague. At the same time I am a professional photographer and work for the Faculty of Science as well as for the Prague Zoo and Bohemian Switzerland National Park.

One part of my work , maybe the most interesting one, consists of magnifying very small organisms to large prints using special microscopes and various microphotography technologies. Hopefully you will enjoy that as I do :-)

Narodil jsem se v roce 1985 s hodně špatným zrakem. Až tak špatným, že doktoři mým rodičům tvrdili, že patrně oslepnu úplně. Když mi bylo 16 měsíců, dostal jsem na nos svoje první brejle a od té chvíle jsem je prakticky nesundal. A dokonce jsem ani neoslepl, ale naopak, užívám si naplno zasněných pohledů z okna, z vrcholků hor, skrz hledáček fotoaparátů a co je pro mě nejvíce typické - skrz mikroskop. Miluju totiž všechny typy světla, barev i tvarů.

V současné době se fotografii věnuji zejména na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde fotím pomocí světelných i elektronových mikroskopů, bezdrátově řízených blesků a časosběru. Krom těchto aktivit jsem také podlehl kouzlu rádiem řízených vrtulníků a filmu. A co je pro mě asi nejtypičtější - vše co dělám, dělám s až s naprosto fanatickým zaujetím. Jsem hrdým ambasadorem českého zastoupení Nikon, DJI a HighPoint a LowePro. Na hory a dál mě vybavuje Hanibal.

 Kontakt:

juracka@natur.cuni.cz
+420 723 119 339 (Czech Republic)

This was the gear setting for Greenland track.