Podzimní šnůra 2019:

Na želvy!

Sbalit si ranec a vyrazit na neobydlené ostrovy ležící v Celebeském moři zní možná jako skvělý nápad, přestože to lecjaký smrtelník udělat nemůže, neboť jej do tohoto zapovězeného území nikdo nepustí. Já měl to veliké štěstí, že mezi mé kamarády mohu zahrnout Hanku Svobodovou, která na těch tropických ostrůvcích tráví mnoho času bojem proti pytlákům i lidské lhostejnosti, a mohl jsem tak tato přísně střežená místa na vlastní oči vidět. A fotit. A točit.

Cesta do Indonésie však byla úplně jiná, než všechny moje předešlé výpady mimo standardní pohodlí evropského kontinentu. Viděl jsem na vlastní oči rozsáhlé plantáže palmy olejné, stovky tun naplaveného plastového odpadu uprostřed panenské přírody, mořské cikány, ale taky vajíčka kladoucí dospělou karetu, stovky malých líhnoucích se želv, fenomenální medúzy a málem mě spolkl žralok velrybí. Tomu všemu mi byla svědkem nejen moje žena, ale také naše malé dcery, které odvážně čelily příkoří cest, rýže, štípanců od komárů a mrtvého vorvaně, který je několik dní děsil před naším příbytkem. 

Tahle přednáška bude zkrátka úplně jiným příběhem, než jaký jsem doposud vyprávěl.

https://www.mall.tv/ze-zivota-fotografa/indonesie-zralok-velrybi-nejkrasnejsi-vrak-na-svete-a-zelvi-ostrov

Rok, kdy jsem chtěl být doma

Když jsem se v létě 2016 vracel z expedice na K2 v Pákistánu, zařekl jsem se, že budu v následujícím roce trávit co nejvíc času s rodinou, a budu tedy méně cestovat sám. Opravdu jsem se o to snažil, jenomže se to tak nějak semlelo, a jak už to bývá, nakonec dopadlo všechno jinak a já jsem v roce, který měl patřit výhradně rodině, viděl hned šest ze sedmi světových kontinentů. Všechny ty cesty byly krátké a dvě z nich dokonce skutečně splnily můj cíl - byl jsem s rodinou, anebo s její částí. A tak budu krátce vyprávět nejen o vernisáži v New Yorku a o výstupu na Kilimandžáro, ale také o putování za původními amazonskými indiány Waorani do Ekvádoru, o plachtění na slavné lodi Pangea kolem australských břehů, o lezení s Adamem Ondrou v norském Flatangeru a pak také to nejnáročnější cestě vůbec - o cestě za mořem s našimi dětmi. Pokud byste v tomto pelmelu hledali nějakou červenou nitku či oslí můstek… věřte, že jich je hned několik. Například to, že to všechno byla vlastně strašná prdel.

Brutální Amazonie

Amazonský prales byl pro mě vždy velkým snem, vzdáleným kdesi v mlze deštného pralesa a mracích nadějí. Kříčící papoušci Ara, anakondy, obří termiti, indiáni a nebo početné tlupy opic a primátů v korunách vysokých stromů, na které se nedá vlézt, protože jsou jejich kmeny poseté trny… Je to všechno pravda, anebo jsem si to vysnil z barveně ilustrovaných knížek, které jsem jako dítě hltal v naší městské knihovně? Své příležitosti poprvé se zakousnout do pralesa, a nechat jej pokousat mě, jsem se konečně dočkal. A začalo to přitom na úplně jiném místě, a to v poušti, když mě přizval Petr Horký na natáčení archeologického dokumentu v egyptském Abúsíru. Věděl jsem, že to nebude “jen tak”. Čeští egyptologové se na tato místa vrací po desetiletí a rozhodně to nedělají prostě “jen tak”! A opravdu… příběh starověkého Egypta od prof. Miroslava Bárty přímo v poušti člověka změní. Petr a Mirek si sedli a začali vymýšlet a vymýšlet, až vymysleli něco úžasného! Film! Ano, ti dva se spojili a začali natáčet výpravný dokument o kolapsu civilizací, tedy o něčem, co oba dva de facto studují celý svůj život. Bylo mi tak velkou ctí jet s nimi natáčet do jihoamerického Ekvádoru amazonské indiány v kmene Waorani, kteří žijí tak úplně jinak, než my. Jejich život totiž prochází velmi rychlou změnou ve střetu s naším světem. Není tak výjimkou, že po té, co nazí v pralese uloví opici k večeři, na kterou ale za hluku agregátu přijdou ve značkovém oblečení. Končí jejich civilizace? A existují ještě nekontaktovaní indiáni, tedy ti, kteří nemají nic společného s naší civilizací? Vyprávění o tom, jak se do pralesa letí, jak se fouká do foukačky, jak se dělá kuráre , jak krystaly na křídlech motýlů ovlivnily Váš mobilní telefon, anebo o tom, jak rychle umí běhat ekvádorské pekari nebude možná encyklopedicky poučné, za to legrace to určitě bude. A na konci jistě pochopíte, že ten bájný, barevný a uřvaný prales, který možná znáte z ilustrovaných knížek, opravdu existuje. Jen je ještě brutálnější a barevnější, než na obrázcích.

Extrémní letecké záběry, aneb s drony do světa

Jižní Afrika a Lesotho. Rakouské Alpy. Krkonoše, Příbramské podzemí či České Švýcarsko – to jsou destinace, kde se přírodovědec a fotograf Petr Jan Juračka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy připravoval na svůj životní sen, druhou nejvyšší horu světa, K2 (Pákistán), kam se vypravil po boku naší nejlepší vysokohorské lezkyně Kláry Kolouchové. A jak je pro Petra typické, v jeho zavazadlech nechyběl ani kromě kamerové jízdy dron, s kterým v prvním výškovém táboře stanovil nový světový rekord v létání ve vysoké nadmořské výšce. Petr si do Pákistánu vezl celkem 87kg filmového vybavení, na výsledku je znát každý gram. Po K2 následovaly další z Petrových extrémních letů, a to na nejvyšší hoře Afriky, Kilimandžáru, Austrálii, Norsku, švýcarských Alpách anebo v amazonském pralese Ekvádoru. Povídání, u kterého se nejen pobavíte, ale i poučíte, bude jedna velká multimediální show.

Cestou kontrastů (Dubaj - severní Uganda)

Je možné vidět v rámci jediné cesty více kontrastů, než v přepychem oplývající Dubaji a čerstvě poválečné severní Ugandě? Než na tržišti v rušném hlavním městě rovníkové Afriky a doposud nepříliš neznámými vodopády uprostřed africké džungle, desítky kilometrů daleko od velkých měst? Nejen o rozdílech mezi civilizacemi, ale i o příhodách spojených se stovkami dětí, z nichž mnohé viděli poprvé bílého člověka, bude vyprávět profesionální fotograf a přírodovědec Petr Jan Juračka z Přírodovědecké fakulty UK. V rámci mezinárodního socioekonomického projektu navštívil pracovně hned několik ugandských škol a spolu s přáteli ve volných chvílích vystoupal na horu Kalongo a navštívil jeden z nejkrásnějších národních parků Afriky - Murchinson Falls. Krom fotografií dětí, přírody, slonů, antilop anebo žiraf, Vás také čekají unikátní záběry z rádiem řízeného vrtulníku, který Petra doprovázel až do předposledního dne výpravy. Co se stalo pak? To se dozvíte již během vlastní přednášky...


Detektivem v říši bezobratlých

Doktorský student katedry ekologie PřF UK a profesionální fotograf Petr Jan Juračka nás provede mnohými zajímavostmi ze světa bezobratlých, a to ze čtyř kontinentů světa. V rámci několika na sobě nezávislých příběhů poukáže na to, jak pomocí mikroskopů poodhalit mnohé z jejich života - odkryje tak zajímavé souvislosti o vztahu karibských krevetek a mořské houby v níž žijí, bizarní vzhled larev středomořských krabů, zbarvení křídel tropických motýlů, pevnost šnečí ulity z Vaší zahrady či tajemné mikromorfologické znaky podivného druhu korýše z Kokořínska, kterého popsal jako nový druh společně se svými kolegy v roce 2010. Na konci nezůstane jen u bezobratlých, a dodá i zuby varana komodského či kokolitky z hrobu Arnošta z Pardubic. Petr publikoval několik prvních příběhů v časopise Živa, z dalších nyní připravuje knihu. Jeho snímky motýlích křídel zvítězily v prestižní mezinárodní fotografické soutěži International Photography Awards 2011 (USA), snímek perloočky mu pak přinesl první místo v soutěži vědecké fotografie Věda je krásná v roce 2009. Své mikrofotografie představil na titulních stránkách časopisů Vesmír, Živa či International Journal of Parasitology a doprovázejí již osm publikovaných vědeckých prací. 


Destination Arctic Circle, Grónsko

Tři kamarádi. Tři týdny. Arktická divočina. Taková kombinace nemůže dopadnout jinak než velmi nevšedně. Přijďte si poslechnout vyprávění o slavném grónském treku, během nějž zapálení vyznavači života za dveřmi urazili 200 kilometrů pěšky, 40 kilometrů stopem a přepluli 25 kilometrů dlouhé jezero na katamaránu, který vznikl spojením dvou kanoí izolepou. Vyprávění pokryje putování od mořského pobřeží přes močály a vrcholky bezejmenných hor až po neskutečně krásný a zároveň nekonečný ledovec. Vyprávět bude profesionální fotograf Petr Jan Juračka (Přírodovědecká fakulta UK v Praze, Zoo Praha), který měl s sebou díky pomoci přátel 16 kg fotografické techniky. Uvidíte pestrá videa, časosběrné snímky krajiny, ale hlavně výběr z takřka 25 tisíc fotografií, které hned po návratu do Čech skončily v hledáčku zájmu National Geographic. 


Kuba, aneb biology v zemi ručně malovaných značek

Uvolněné cestovatelské povídání dvou bláznů, kteří se v  roce 2011 vypravili na kolech na největší ostrov Karibiku - Kubu. Vzhledem k tomu, že hlavním posláním jejich cesty bylo nalovit tajemného korýše, aby potom zpět v Čechách studovali jeho DNA, museli čelit mnoha roztodivným nástrahám a mají tak naprosto jiné zážitky, než běžní návštěvníci Kuby, včetně detailních výslechů imigrační policie či stovek kilometrů v úporném tropickém vedru beze stínu, ale nakonec rovněž happyendu v podobě jejich zasnoubení. Petr je profesionálním fotografem (Přírodovědecká fakulta UK v Praze, Zoo Praha), první fotografie z této cesty již byly k vidění v časopise TravelFocus.


Expedice Něrpa – Bajkal

Expedice Něrpa je česká studentská expedice k nejtajemnějšímu jezera světa. Čtyři blázni se jej vydali poznat v roce 2010, s nafukovacími loděmi, se sítěmi na lov vodních breberek a hlavně se spoustou touhy prožít nějaké to krásné dobrodružství. Projeli tak po svých dosud neobydlené severní břehy jezera, poznali nedaleké ledovcové jezero Frolicha, bloudili v neprostupné sibiřské tajze, čelili majestátním vlnám a vůbec mají o čem povídat. O zážitcích z této výpravy čtveřice účastníků publikovala celkem 6 článků (Koktejl, Hydro, OutdoorGuide a další). Promítat a vyprávět bude jeden účastníků - Petr Jan Juračka, profesionální fotograf (Přírodovědecká fakulta UK v Praze, Zoo Praha) a doktorský student Přírodovědecké fakulty UK. Se svými fotografiemi z Bajkalu získal čestné uznání na prestižní mezinárodní soutěži International Photography Awards 2011 (USA), druhé místo v soutěži Jsem NIKON 2011 a titul Featured Photographer na sledovaném serveru fotopedia.com. Jedna z fotografií pak byla v roce 2012 použita pro přebal severoamerického vydání knihy Aleph světoznámého autora Paula Coelha v nákladu 125 tis. kusů.


Posedlost jménem vrchol

Zima… Je mi hrozná zima… Třesu se zimou… Ledový vítr mi vyrvává z kostí poslední zbytky tepla a zanechává v nich jen mrazivý vše prostupující chlad. Mám hlad… Mám žízeň… Jsem unavený… Je mi zima… Ale jsem šťastný! Stojím totiž konečně na vrcholku Hochalmspitze!!!

Uvolněné alpské horolezecké povídání o výpravě, která na poprvé dopadla zánětem spojivek, po druhé ztraceným sebevědomím. Až její třetí opakování vedlo k tomu, na co myslela jedna patra nezkušených zelenáčů déle jak tři roky - výstupem na vrchol. Až nahoře si však všichni uvědomili, že ani tak nejde o to dobývat vyšší a vyšší vrcholu, ale o přátelství jich samotných. Svůj příběh publikovala tato čtveřice kamarádů v lezeckém časopise Montana, díky čemuž získala podporu sponzorů a v současné době se chystá na vrchol znovu - tentokrát v tvrdé zimě s cílem nejen vyškrábat se nahoru, ale zároveň nahoře přespat a natočit film... Vyprávět a promítat nám bude jeden ze zakladatelů každoročního výstupu na mystický vrchol Vysokých Taur.