NĚHA HIMÁLAJE (BWT Books 2023, NYNÍ JE V PRODEJI DRUHÉ VYDÁNÍ)
Pokud se dospělý člověk, otec dvou malých dětí, vydá na vysoce nebezpečnou cestu za svým dětským snem, jistě to můžeme považovat za sprostý a sebestředný hazard. Ale co když to udělá znovu? A pak ještě jednou? Je to jen pokoušení osudu, anebo jde o něco víc?
Pro fotografa Petra Jana Juračku, přírodovědce Univerzity Karlovy a profesionálního fotografa, představuje Himálaj neodolatelné lákadlo ani ne tak k překonávání svých výzev, ale jako divadlo těch nejkrásnějších přírodních scenérií naší planety. Nejvyšší velikáni modré planety pnoucí se do čistého nebe plného vzdálených galaxií, nedotčená malebná příroda v kontextu extrémního sportovního výkonu a přátelství, která přetrvají až do smrti. Petrovým himálajským průvodcem nebyl nikdo jiný, než Honza Tráva, který sám stanul na vrcholu hned pěti osmitisícovek bez pomocného kyslíku a je tak jasné, že o zábavu, velké příběhy ani o nádherné fotografie nebude v této knize nouze.
Knih Něha Himálaje se v crowfundingové kampani na Hithit.com prodalo za milion korun.
Jako mazec! Děkuju!
Knihu Něha Himálaje můžete nyní zakoupit za zvýhodněnou cenu v předprodeji druhého vydání přímo na webu nakladatelství BWT Books.
První náklad byl zcela rozebrán za dva týdny od uvedení knihy na trh.
Něha Himálaje získala cenu Hanzelky a Zikmunda za nejlepší cestopis roku 2023.
Snímky ze křtu 11. listopadu 2023 v KD Holice (c) Michal Dufek - díky kámo!
OSTROVY ATLANTIKU (FIRST CLASS 2022, AKTUÁLNĚ VYPRODÁNO)
Pro českého kluka začteného až po uši do dobrodružných a cestovatelských knih není patrně nic lákavějšího a exotičtějšího než ostrovy uprostřed moří a oceánů. My, vnitrozemští suchozemci, totiž nemůžeme život na ostrovech nikdy zcela pochopit, což jim dodává tajemný nádech neznáma.
Když se pak stane, že ten český kluk vyroste v profesionálního fotografa, přírodovědce a ještě tak trochu blázna s citem pro dobrodružství, je otázka času, kdy si na ty dětské knihy rozpomene a zatouží ony mystické ostrovy zažít na vlastní kůži.
Island, Irsko, Velká Británie, Azory či Kanárské ostrovy. Na všech těchto kouscích pevniny ve vodách Atlantiku jsem prožil v posledních letech některá až stěží uvěřitelná dobrodružství, která jsem si jednoduše nemohl nechat pro sebe a tak přicházím se svou již třetí knihou, ve které naleznete moje doposud patrně nejlepší fotografie i texty. Dočtete se o tom, jaké to bylo létat dronem nad bouřícím aktivním vulkánem na Islandu, potápět se dlouhé hodiny v ledových vodách Irska s divokou samicí delfína, málem utonout kvůli polární záři, fotografovat vorvaně anebo vystoupit na stratovulkán pnoucí se do nebes uprostřed oceánu.
Hlavním cílem, který si při psaní knih kladu, není jen pobavit čtenáře cestopisem, ale probudit v něm neodolatelnou touhu vyrazit za svým vlastním dobrodružstvím bez ohledu na to, zda se odehraje na exotických destinacích, anebo doma na zahradě. Naše dobrodružství se totiž odehrávají zejména v hlavě a tu si sebou nosíme všude s sebou bez ohledu na zvolenou destinaci.
Kniha Ostrovy Atlantiku byla nominována na Cenu Hanzelky a Zikmunda za cestopis roku! Tý brďo!
ZE ŽIVOTA FOTOGRAFA (FIRST CLASS 2018, AKTUÁLNĚ VYPRODÁNO)
Když jsem si zabalil fotografické vybavení do lodního vaku na své první dobrodružství mimo evropský kontinent, na Bajkal, rozhodně jsem netušil, že se má vášeň zvrhne nejen v povolání, ale také v životní posedlost. Jak jinak si vysvětlit, že jsem se dobrovolně vypravil s přáteli pod stan na grónský ledovec, s dronem na druhou nejvyšší horu světa K2, ale i na Kilimandžáro a to přesto, že jsem dostal v Lesothu výškovou nemoc již ve třech tisících metrech, anebo že jsem se po boku Srdcařů vypravil do Jihoafrické Republiky s vlastní českou drezínou na koleje, které již de facto přestaly existovat.
O všem, co jsem zažil v posledních deseti letech, jsem napsal knihu “Ze života fotografa”. Psal jsem ji na tabletu pod stanem na svazích v Pákistánu, ve stínu amazonského pralesa v Ekvádoru, po nocích v laboratořích, ale také také na toaletní papír za polárním kruhem. Najdete v ní hlavní momenty mojí fotografické kariéry, mezi které jistě patří i fotografování koní převalského v Mongolsku, utopený dron v ugandském Nilu či nedávné evropské úlety v Norsku a Irsku.
Aby toho nebylo málo, nejedná se v žádném případě o běžný formát knihy publikovaný fotografy. Česal jsem samotný text takřka celý rok, písmo názvu knihy i kapitol mi věnoval táta, který jej rozkreslil v osmdesátých letech minulého století a který také navrhl obálku knihy a je autorem mapy na první předsádce. Rozhodl jsem se vybrat prostředky na vydání knihy pomocí kampaně na hithitu, kde se mi povedlo cílovou částku 200 tis. vybrat za necelé tři dny a v průběhu kampaně ji ztrojnásobit. Kniha je tak vytištěna moderními technologiemi s UV sušením na velmi prémiový papír z obnovitelných zdrojů a na grafické i textové stránce spolupracovalo několik profesionálů z mého nejbližšího okolí tak, abyste uvnitř nenašli jedinou chybu.
DRONY - FOTOGRAFOVÁNÍ Z PTAČÍ PERSPEKTIVY (GRADA 2017)
Ať už jste ryzí začátečníci, kteří teprve zvažují nákup prvního dronu, či jste modeláři stavějící svůj vlastní létající stroj, v této knize naleznete shrnutí současných hlavních poznatků o tom, co drony jsou, jak létají, jak se ovládají a hlavně – jak se s nimi fotografuje a natáčejí videa.
Neotřelá perspektiva ptačího pohledu má sílu diváka doslova uhranout, usadit ho do křesla a donutit jej sledovat záběry světa, který je shora mnohdy hezčí, půvabnější a mystičtější než z naší lidské perspektivy. Jenomže koupit dron a vyletět z krabice nestačí. Létání s drony má mnoho specifik, bez nezbytných základních znalostí nejen fyziky, ale i správného nastavení kamer, využívajícího každého paprsku slunečního světla, to prostě nejde.
Pokud vás drony zaujaly a chcete-li si i vy donést domů z vašeho výletu úchvatné a profesionálně působící záběry, tato kniha je určena právě vám. Napsali ji naši přední čeští odborníci, kteří umí s drony doslova kouzlit, a kteří si nic nenechali pro sebe, včetně svých krušných začátků.