Poznámka hned na začátek: vzhledem k tomu, že je létání s bezpilotnmi prostředky ve městech (navíc nedaleko mezinárodního vojenského letiště) silně legislativně omezeno, musel jsem tento projekt odložit. Od konce roku 2013 tak nad Pardubicemi zatím? nelétám. Rozhodl jsem se však pokusit se o to získat výjimku za dodržení jistých bezpečnostních pravidel. Bude to ještě dlouhý příběh, ale nevzdám to, slibuji :-)
DSC_5862.jpg

PARDUBICE OČIMA ANDĚLŮ

O PROJEKTU:

Na začátku tohoto projektu stála krásná životní situace - stal jsem se otcem a vznikla tak potřeba chodit s dcerou v kočárku (leden 2013). Tou dobou jsem také začínal silně experimentovat s leteckou fotografií, za pomocí rádiem řízeného vrtulníku. Vzhledem k trvalému nedostatku času jsem se tak rozhodl tyto činnosti spojit - a hle, zhruba od září 2013 začala vznikat ucelená kolekce leteckých fotografií Pardubic. Když počet snímků narůstal, přišel druhý nápad - vydat snímky knižně, tedy, jednou.... Oslovil jsem svého bývalého profesora dějepisu ze střední školy, Aleše Kotyka, zda by nebyl ochoten revidovat vznikající texty. Ten spolupráci nadšeně přijal. Psát však knihu jen ve dvou lidech nebyla cesta, kterou jsem chtěl jít. Kniha o městě má vyprávět příběh více, než dvou lidí. A taková kniha by pak ani neměla být jen o historických památkách (o těch již bylo napsáno jistě mnoho), ale hlavně o lidech, kteří zde žijí, žili, nebo mají na město zajímavé vzpomínky. Napišme tedy tuto knihu spolu! Zapojte se do projektu a staňte se i Vy spoluautory knihy "Pardubice očima andělů"!

JAK SE ZAPOJIT?

Můžete nám poslat Váš vlastní text, který pojednává o některém konkrétním místě v Pardubicích, ať se již bude jednat o Vaší osobní vzpomínku nebo o popisný přehled historie onoho místa. Anebo o nějakou perličku, zajímavost... Pakliže daná lokalita není dosud nafotografovaná, nafotím ji, bude-li to možné. Kreativitě meze neklademe, ale berte prosím na vědomí, že nemusíme použít všechny příchozí příspěvky - zejména ty vulgární si vyhrazujeme právo vyřadit. Zapojit se může prakticky kdokoliv, bydliště v Pardubicích rozhodně není podmínkou. Stačí, když Vaši vzpomínku nebo text pošlete na můj e-mail: juracka@natur.cuni.cz. Autor textu bude vždy a všude patřičně uveden.

PUBLIKACE:

Příspěvky, k nimž bude kompletní text i fotografie, plánuji průběžně publikovat jednak zde na webu, jednak také na speciálním facebookovém profilu. Vydrží-li nám elán, energie a vrtulníky, projekt bychom chtěli zakončit knižní formou. Způsob a financování vydání budeme řešit až před ukončením projektu. Všechny fotografie, i ty ke kterým zatím text chybí, můžete průběžně sledovat zde v embedované mapičce, případně přes tento odkaz na plnou obrazovku.

KOMERCE:

Fotografie i videa z projektu Pardubice očima andělů jsou čistě nekomerční. Jejich použití však podléhá autorským právům, a tak je můžete používat zdarma po dohodě se mnou.

AUTOŘI PROJEKTU:

 • Petr Jan Juračka
  - doktorský student katedry ekologie, hydrobiolog, fotograf, maniak
  - v rámci projektu létá a fotografuje Pardubice z výšky, v ulicích je možno jej potkat obvykle s kočárkem a vrtulníkem na zádech
  - v onom kočárku se nachází skutečné dítě
  - žije v Pardubicích a je na to hrdý
 • Aleš Kotyk
  - středoškolský profesor dějepisu a humanitních věd na Gymnáziu Dr. Emila Holuba v Holicích
   v rámci projektu provádí korekturu nejen historických faktů textů, sám bude autorem značné části textového obsahu vznikající knihy
  - žije v Pardubicích a je na to hrdý
 • Michal Ruda
  - náplň jeho práce je velmi složitá, ale má to něco společného s telekomunikačními technologiemi
  - bez něj by tento projekt neměl smysl, neboť na rozdíl od Petra umí postavit skutečně létající vrtulník, je tak vlastně naším hlavním technikem
  - žije v Praze, ale nám to nevadí :-)
 • Magdaléna Juračková
  - se vozí během fotografování v kočárku, trpělivě přečkává i ty delší lety a každý úspěšný start doprovází velmi povzbudivým "jůůů"