Přirozený dynamický rozsah versus HDR, aneb jak fotil Nikon na Bajkale

Petr Jan Juračka

Publikováno na serveru NikonClub (21. března2011).

Když jsme zhruba před rokem plánovali průběh Expedice Něrpa, ještě jsme přesně neznali všechny naše cíle. Nevěděli  jsme, jak na Bajkal pojedeme, a do poslední chvíle jsme ani nevěděli, v jakém složení se na výpravu vlastně vydáme. Ale  jedno jsem já věděl jasně – Nikon tam pojede stoprocentně ;-)  A taky že jel.

Jedinou mou obavou bylo nebezpečí krádeží na Transsibiřské magistrále, kterou jsme nakonec zvolili za svůj  dopravní prostředek. Pro tento účel jsem oblepil skoro celé tělo (myšleno tělo fotoaparátu :-)) stříbrnou lepící páskou tak, že vypadalo jako mnohokrát podomácku vyspravované. Nicméně se ukázalo, že se na Transsibu krade mnohem méně než jsme čekali, a tato úprava tak byla možná zcela zbytečná. Naše povídání o cestě Transsibem si můžete přečíst v článku Magistrála do duše Ruska.

Vzhledem k tomu, že jsem fanatický vyznavač HDR fotografie*, sériového snímání 6 až 8 snímků za sekundu a automatického bracketingu*, naexponoval jsem tam zhruba 9 tisíc snímků. Naprostou většinu záběrů jsem fotografoval devíti postupnými expozicemi (-4, -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3 a 4 EV), abych je pak složil do HDR v klidu sibiřského irkutského hostelu. Tak se mnohdy i stalo, ale byl jsem velmi překvapen tím, že jsem samotné HDR využil pro finální výstup jen v několika málo případech. Proč? Během zpracování fotografií mě totiž velmi překvapil reálný dynamický rozsah* D300, který vyzněl naplno v ideálních krajinářských podmínkách. Bylo tak jednoduše výhodnější upravit lokálně jeden původní RAW, a z něj získat věrohodný snímek. Případně jsem pak použil pomocí masek a vrstev ještě jednu až dvě další expozice pro jednotlivé detaily, tj. obdobný způsob jaký využívají mnozí profesionální krajináři raději než vlastní HDR (z našich např. věhlasný fotograf Českého Švýcarska, Václav Sojka). V případě Bajkalu byl tento způsob navíc výhodný i v tom, že se jedná v principu o nepříliš členitou krajinu, která je rozdělená na dvě poloviny hladinou vody. Za těchto podmínek bylo pak velmi efektivní využít softwarový přechodový filtr (RAW v Adobe Photoshop Lightroom), který je jinak nevhodný do terénů členitých, a jeho užití v např. českých podmínkách si až na podobné výjimky záběrů s výraznou vodní hladinou nedovedu představit.

Až do nedávných let se vedly diskuse na téma kinofilm vs. digitální zrcadlovky. Vezmeme-li v potaz limitaci rozlišení kresbou objektivů a zmiňovaný dynamický rozsah moderních snímačů, lze považovat onu diskusi za již skončenou. Doufejme tedy, že přiměřeně drahá technika předčí v brzké době rovněž střední a velký formát. To budou časy... ;-)  

Závěr? 

Bude zajímavé sledovat další vývoj techniky. Přestože jsou technologie HDR fotografie (obzvláště software) čím dále dokonalejší, je otázka, zda HDR výrazně neustoupí s příchodem čipů s rostoucím dynamickým rozsahem. Anebo se tento vývoj zastaví na nějakém rozumném bodě (tak jako nyní vývoj rozlišení senzorů) a HDR bude stále platnou a populární technikou? Jaký je Váš názor?

 Vysvětlivky

  • HDR je jedním z moderních trendů fotografie a filmu. Přestože se první HDR snímek Gustava Le Graye datuje k roku 1850, největší rozmach nastal až v třetím tisíciletí po Kristu s nástupem výkonných procesorů domácích počítačů. Zjednodušeně se dá říci, že hlavním cílem HDR je nafotografovat pomocí více různých expozic plný dynamický rozsah snímané scény, bez příliš tmavých anebo světlých míst, a ten pak následně v počítači složit do jednoho výsledného snímku s vyváženým podáním světel i stínů. Někdy se autoři snaží docílit podání dynamického rozsahu scény stejného jako vnímá lidské oko. Někdy jdou však dále a dynamický rozsah fotografie rozsah našeho vidění výrazně převyšuje; tehdy snímky získávají mnohdy až nadpřirozený nádech. Pro HDR se využívá speciálních softwarů, z nichž mezi současné špičky patří např. Photomatix, použitý rovněž pro HDR v tomto článku. Více HDR fotografií autora článku můžete shlédnout např. přímo na stránkách tohoto softwaru anebo na serveru fotopedia.com. Mezi freewarové alternativy Photomatixu patří např. oblíbený Picturenaut.
  • Bracketing je fotografování stejného záběru několika různými expozicemi. Moderní zrcadlovky umožňují bracketing automatický, tj. jsou schopny měnit plynule expozici dle programu (např. od nejkratších po nejdelší expoziční časy při zachování stejné clony).
  • Dynamický rozsah (DR) fotografované scény se dá velmi obecně popsat jako světelný rozdíl mezi nejtmavšími a nesvětlejšími oblastmi. Typickou scénou s vysokým DR je např. východ slunce, kdy je v jednom záběru zdroj prudkého světla (slunce) a zároveň stinné, dosud neosvětlené oblasti. Jedná se tedy o scénu s vysokým kontrastem. Typickou scénou s malým DR je pak např. zasněžená louka v silné mlze; taková scéna neobsahuje takřka žádný DR a je nekontrastní. DR lze samozřejmě orientačně měřit, obvykle se využívá jednotek EV (exposure value, fotografická jednotka vyplývající z kombinace clony a délky expozice). Pak typicky krajina s východem slunce může přesáhnout hodnot kolem 15 EV, zatímco zmíněná louka disponuje DR nižším než 5 EV. DR čidla (fotoaparátu,oka) je pak rozsah světel a stínů, které je schopen senzor vykreslit najednou. DR našeho oka se udává zhruba mezi 11 a 20 EV. DR moderních zrcadlovek, jako je zde použitá D300, se pak v současné době pohybuje přes 10 EV, zatímco kinofilmy disponovaly DR obvykle kolem 7 - 10 EV, u některých pak i více než 12 EV.

Tento snímek vznikl prolnutím třech snímků s různou expozicí...

Jaké vybavení s námi jelo?

  • Nikon D300 & Nikon D70
  • Nikon 12-24 mm F4 G IF-ED AF-S DX
  • Nikon 50 mm F1,8 AF
  • NIKKOR D - Sigma 105 mm f / 2.8 EX DG MACRO
  • Nikon 180 mm F2,8 AF NIKKOR D IF-ED
  • stativ Manfrotto 190XPROB & GITZO GH1781QR
  • napájení  (koncipováno na 4 týdny aktivního fotografování bez přístupu k elektrickému proudu):  4x Nikon EN-EL3e -2x Hähnel HL-EL3e - 16x GP AA NiMH 2700mAh -4x GP AA NiMH 2500mAh
  • paměťové karty (CF):  - Kingston 2x 32 GB, 4 GB, 2 GB, 1 GB, 512 MB - Lexar 8 GB -Sandisk 8 GB, 1 GB
  • blesk Metz MB 48 AF-1
  • GPS Nikon GP-1
  • kabelová spoušť Nikon MC-DC2
  • grip Phottix BP-D300
  • housing Ewa Marine U-BXP100
  • pouzdra a obaly LowePro, Citiwide, GUMOTEX & Mares