Tvl, já budu v Playboyi...

Umíte si představit někoho jako já, jak pózuje pro časopis Playboy?

„Brej den, pán Juráčka!“, ozvalo se na druhé straně telefonu. Nechtěl jsem ho zvednout, byl jsem zrovna na kole a pražil jsem si svůj „okruh hrdosti“, prostě takový zhruba čtyřicetikilometrový kolečko, během kterýho se snažím absolutně se vyndat na čerstvým vzduchu a nemyslet na nic jinýho, než pravidelný střídání končetin. Zrovna jsem ale odjel měřený segment a stejně jsem se potřeboval vydýchat.

„Nekecejte, že zrovna funíte na bajku, chlape! To je moje životní vášeň! Když mi před devíti lety vyměnil profesor Pirk půlku pumpy, slíbil jsem mu, že budu hodně jezdit na kole, když už mi dal druhou šanci na život, že jo. Jenže já chlape jezdím pořad hranu, jsem absolutní debil, trochu jako Vy, s odpuštěním teda. Ujedu pořád dvě kila pod devět hodin, ale musím držet nízko tepy, jinak mi to tam začne někde podtejkat a můžu vnitřně vykrvácet. No ty pičo - to se mi jednou stalo, úplně kdesi v lese v prdeli. Neměl jsem u sebe mobil a musel si dojet pro moc, no to byla jízda… sem tam málem natáhnul ráfky… Jo, neudělal byste se mnou rozhovor pro Playboy?“. Náskedolo delší ticho, po jehož trvání mohla druhá strana slyšet jen foukání protivětru a lapání po dechu.

Chvíli jsem mlčel a přemýšlel, kde mám doma svoje slušivý tangáče a bikiny. Pak jsem mu se mu nahlas vytlemil, ale nepověsil jsem mu to. Moc mě zaujalo, že o dvacet let starší člověk a ještě s takovou diagnózou jezdí na kole rychleji než já, trochu mě to nakrklo a na rozhovor jsem kývnul. Chtěl jsem toho typa vidět na vlastní oči. A to jsem ještě netušil, v jakém to proběhne duchu, a s kým se budu brzy válet na gauči.

Tenhle chlapský magazín jsem za svůj život držel v rukou jen jednou. Seděli jsme zrovna v letadle z Paříže, francouzské metropole, do Quita, metropole ekvádorské. Parta České televize, režisér Petr Horký společně s egyptologem Miroslavem Bártou hovořili o zániku civilizací u okénka, zatímco vedle mě usnul námi milovaný kameraman Ferdinand Mazurek, řečený Ferda. On je to takový hodný kluk ve flanelce, který ale zrovna usnul s roztaženýma nohama a s dlaní v klínu. Jeho zasněný výraz okamžitě inspiroval zvukaře naší partičky, Michala Deliopulose, který okamžitě obětoval svůj Playboy. Nastrčil jej nalistovaný na stránce, kde si zcela nahá modelka intenzivně roztahovala nohy, přímo pod Ferdovu ruku. Měli jste vidět ty letušky, když si ho začaly prohlížet, červené až za ušima. Ferda ten let už nedostal ani jeden džusíček ani kafe navíc, holky ho ostentativně ignorovaly, chlípného prasáka!

Abych to ale ještě patřičně uvedl. Nacházím se zrovna v takovém sociálně bublinovém útlumu. Od poslední cesty na Kanáry mě neuvěřitelně žerou pokrytecké, prvoplánové fotky, jejichž jediným cílem je lovit lajky a sledující s vidinou toho, že čím víc bodíků ve virtuálním světě člověk dostane, tím vyššího čehosi dosáhne. Možná proto jsem letos zatím ještě nezveřejnil na svém Instagramu jediný snímek a tady na Facebooku píšu všelicos, jen ne to, co se bude každému líbit na první dobrou. Přestal jsem tyhle metriky řešit už dávno a raději přeorientoval svoji pozornost do věcí, v nichž nacházím trvalejší hodnoty. Kniha, film, trénink na další expedici, lepší kafe, zábavnější kurzy pro studenty a překonávaní svých běžeckých rekordů ze střední, dokud mám ještě svoje kolena a kyčle. Chápete mě, doufám.

Pár týdnů po telefonátu s náruživým kolistou plájbojem jsem dle pokynů našel na ulici tajemnou vinárnu na pražském Starém Městě, ve které je jen jedno místo pro hosta. Z gauče se ihned zvedl velmi dobře oblečený povědomý pán. „Ahoj, já jsem Michal jo?“, a pozval mě na víno. Jenomže tenhle Michal tak nějak vůbec nebyl ten, kdo měl rozhovor vést. Naopak. Náš redaktor si na společný rozhovor pozval mě a českou bigbítovou legendu, Michala Pavlíčka z Pražského výběru. No ty kráso. My dva dohromady? On vynikající kytarista, já zastydlý puberťák mikroskopista… Až během povídání vyplynulo, jak jsou si hudba a fotografie blízko, stejně jako ten pocit, když jeden člověk hraje pro tisícový dav a druhý pro něj přednáší o žížalách. Jak by se dalo čekat, Michal se nebere příliš vážně a má rád, když se něco děje, když je show. V tom jsme stejní. „A pane Bošnakov…“, obrátil se na pana redaktora Michal v závěru našeho povídání, zatímco jsme společně vypili jednu láhev vynikajícího bílého a já sežral všechny chlebíčky denní nabídky… „když už se chce ten časopis trvale znemožnit tím, že namísto sličných prsatic zpovídá postaršího pána a tohoto démona, neměl by nás někdo společně vyfotit? Přeci tam nedáte jenom fotky, co už někde byly, ne?“. Logická úvaha, s kterou však časopis nepočítal.

„Tak Michale, tohle bych třeba uměl zařídit. Jak to provedeme?“, zahájil jsem kreativní diskusi na nečekané téma. Nevím, kdo z nás to vymyslel, ale rozhodli jsme, že Michal by měl na fotce hrát na kytaru, zatímco já nad ním budu viset s mačkama na nohou. A aby to byl bizár, na kterém oba trváme, provedeme to v nějakém luxusním prostoru. Jeden telefonát, pak druhý. Ještě toho večera nám ředitel Obecního domu nadšeně potvrdil, že nám pro moje netradiční slanění půjčí největší secesní sál, Smetanovu síň. Příští týden tu křtím knihu, tak ať si prý ty prostory osahám, no ne? Fotografem akce se stal můj kamarád Honza Novák z hradeckého Fomei, který okamžitě vymyslel, že na celou scénu použije svoje největší světla, asistenta jsem mu sehnal na poslední chvíli, a to mého souseda Honzu Jambora (autor fotek tady v galerii). Oba fotí hambatý holky, budou si rozumět. Bylo jasno.

Tedy, úplně jasno nebylo. V hlavě mě pořád neštymovalo to naplánování. To mám přijet do Prahy vlakem, dojít si jen tak do Smetanky a tam machrovat na špagátu? Ne! Chci se na fotce nacházet v alespoň trochu unaveném a bojovném rozpoložení! Pokud má tohle být moje první letošní fotka na Instáči, musím si ji zasloužit! Musím svůj psychický blok odstranit důstojně! Nastalo pondělní ráno, den D. Venku pět pod nulou, slunce na jasné obloze. Nebylo o čem. Z Pardubic do Prahy je to zhruba sto kilometrů, mám na to něco přes pět hodin. Vezmu to občas lesníma zkratkama, občas po silnici, většinu po stezkách. Do batohu chleba s máslem, buchtu od mámy a péřovku pro případ, že to nedám anebo píchnu tu svojí „rockovou mašinu“. Vyrazil jsem!

Na rovných segmentech s dobrým povrchem jsem jel hranu, jak by jistě řekl redaktor Petr Bošnakov. V lese jsem se vždy alespoň ohřál, milované Labe jsem zdravil v San Piegu, v Poděbradech a rozloučil se s ním definitivně v Čelákovicích. 127 km, 5 hodin a 28 minut, spáleno 3222 kcal, průměrná tepovka 149 za minutu. To by šlo! Bylo by to i rychlejší, kdyby se mi v Praze nevybil cyklopočítač a místní cyklistické značky nepřipomínaly spíše špagety. S kolem jsem dojel doslova až na podium a hned se slanil pro nastavení blesků. Přišel Michal, Honzové nás vyfotili. A bylo to. Jak jednoduché, vyfotit se konečně pro ten zatracený Instagram tak, abych se nemusel stydět. 

V dubnu si půjdu koupit svůj první Playboy. Těším se na to. A jestli tam nebudou žádný hambatý holky, koupím si taky svůj první porňáč a slepím oba časáky izolepou k sobě. Už pro ten pocit! Teda, doufám, že se ještě nějaký pořádný pornočasopisy vůbec tisknou. Zjistím to brzy.

Moje včerejší trasa napříč Polabím až do Prahy, je tady: 
https://www.strava.com/activities/6751211152

—————————
Hambatý holky, co fotí Honza Novák:
https://www.instagram.com/jn.portraits/

—————————
Skoro hambatý holky, co fotí Honza Jambor:
https://www.instagram.com/honzajambor.cz/

—————————
Můj Instagram, kde je konečně moje první letošní fotka:
https://www.instagram.com/petrjanjuracka/

—————————
Mimochodem, jak se ukázalo, s Michalem Pavlíčkem nás spojuje kromě testosteronu a radosti z publika taky bajk značky „Rock Machine“ - Michal si jej vybral, protože je přeci kurva rocker. A jak se dalo čekat, já po něm sáhnul, protože jsem přece lezec! O přehazovačkách nevíme ani jeden vůbec nic, nanejvýš dokážeme vyměnit duši a tím naše znalosti cyklistiky končí. Oba umíme dobře brzdit a vozit se z kopce bez šlapání. To všem imponovalo českému výrobci, který nás oba začal podporovat. Mimochodem, název značky vznikl úplně stejným způsobem - ti dva kluci na samém začátku poslouchali heavy metal, zatímco montovali první kola v garáži.

—————————
Poslední lístky na křest mojí nové knihy v Obecním domě jsou ještě k dispozici:
https://firstclass.cz/krest-knihy-ostrovy-atlantiku/

FOTOGRAFEM
 NA OSMITISÍCOVCE, aneb když fotograf najednou nevidí

Bylo to logické. Všechno k tomu směřovalo. Jen jsme nevěděli kdy a kam přesně to spolu pošleme. Náčelník byl jasný, Honza Tráva. K němu Miri a Marek Novotný. Víc jsem potřebovat nevěděl, jen jsem si sbalil fotobatoh a doufal, že to vyjde. V září 2021, jen tři dny po otevření Nepálu, jsme společně vyrazili na osmou nejvyšší horu světa, na Manáslu (8163 m n.m.). Vzal jsem si tři foťáky, tři akční kamery, dva drony, solární panely a powerbanky. K tomu oříškovou tyčinku a tři balíčky paměťových karet. Dobrodružství mohlo začít. 

Přidal jsem na web kompletní deník z letošní expedice na Manáslu 2021. Užijte si ho :-)

Na kole k moři

Vyrazit se projet na hodinu na kole je super. Vyrazit na kole a ujet vzdálenost sto kilometrů je ještě lepší, protože si člověk alespoň večer všimne, že byl přes den na kole. Ujet v průměru 130 kilometrů denně a to deset dní po sobě a dojet až k moři začíná být opravdu hezká projížďka. Pořídit při tom použitelné fotky a hlavně natočit krátký televizní dokument, to už ale byla výzva, na kterou jsem se těšil od konce své koronavirové karantény. Nepamatuju se, že bych kdykoliv dříve tak detailně promýšlel svoje vybavení, ať už technické, tak to cyklistické a hlavně outdoorové. Vyplatilo se mi to. Moje kolo plně naložené věcmi na dva týdny dobrodružství vážilo 16.1 kg, zatímco můj naložený fotobatoh s plnou výbavou na fotografii i film tížil moje záda pouhými 4.8 kilogramy. Nic takového jsem v životě dříve nezkusil a nyní přicházím plně na chuť minimalismu, který se člověku odvděčí pohotovostí, svobodou a hlavně chutí do filmové práce. Věřím, že moje zkušenost nemusí být marnou inspirací pro kohokoliv, kdo by rád vyrazil nalehko za dobrodružstvím, ať už pěšky či na kole, a nechtěl se přitom vzdát poctivé dokumentace. Ladies & gentlemen, toho je můj setup, za který po 1300 kilometrech na kole ručím :-)

Tak tohle je kompletní výbava, kterou jsem měl s sebou. Nic víc, nic míň :-) Fotka (c) moje dcery Majda a Venda.

Kola a vybavení na ně:

Pěšky by to bylo daleko, na lodi moc pomalý. Zkrátka jsem chtěl jet na kole a tak jsem vyrazil nakonec na kolech dvou. Ne tedy najednou, ale postupně :-) 

Můj hlavní bajk na tuhle cestu byl Rock Machine CRB 900 (9.1 kg) - moderní karbonový gravel, tedy takové jakoby silniční kolo s širšími plášti (45 mm) se vzorkem. Sice není odpružené, ale projede lecjaký terén. Ve předu tzv. “jednoplacka” značí větší odolnost proti všemu a nulovou údržbu. Na tomto kole jsem odjel devět etap z deseti. Úpravy jsem na kole udělal doslova minimální - použil jsem obojetné pedály s nášlapy i platformami, košík na lahev umístil pod rám a na obě strany přední vidlice pak nasadil dva nové košíky na dvě lahve, abych měl dost vody a nemusel ji doplňovat příliš často. Bajk jsem si nechal seštelovat na moji tělesnou kostru od Polanského v Pardubicích, což mi poradil náš fyzioterapeut Pavel Uhlíř, za což mu tímto děkuji :-) Více o kole: https://rockmachine.us/en/2020/gravel/gravelride-crb-900/gloss-silver-dvo-green-black

Rock Machine TRL 90-29 (15 kg) - horské kolo, tzv. celopéro. Na tomhle bajku jsem jel jen první etapu, která vedla po stezkách, kde bylo vhodnější terénní kolo, na kterém byl sjezd legrace, a ne z nouze ctnost. A tak jsem si sjezd z hor užil, přestože zatím neumím využít ani zlomek jeho potenciálu. Naše cesta vedla kolem naší chalupy, kde jsem mohl kola vyměnit. Více: https://rockmachine.us/cz/2020/mountain-fully/blizzard-trl-90-29/gloss-silver-dvo-green-black

Podsedlová brašna MAX1 Expedition XXL (390g) - podsedlovka, kterou jsem použil pro první etapu na celopéro, na kterém sedí jak přibitá. Více: http://www.kolapesek.cz/brasna-max1-expedition-p266476/?vid=253941

Podsedlová brašna Topeak Backloader 15L (565g) - větší a těžší podsedlovka, kterou jsem použil pro gravel. Jak se nakonec ukázalo, s brašnou od MAX1 bych to odjel v pohodě taky. Tahle mě ale velmi příjemně překvapila vypouštěcím ventilem, díky kterému oblečení zabere ve vakukovém stavu na cestě výrazně méně místa. Více: https://www.hanibal.cz/topeak-backloader-15l_z24390/

Rámová brašna MAX1 Backcountry Two (272g) - ultralehká a přitom velká rámová brašna několikáté přepracované generace českého výrobce, do které jsem toho narval až překvapivě hodně. Více: https://www.kolapesek.cz/brasna-max1-backcountry-two-p253945/

Vak na řídítka Acepac Bar Drybag 8L Nylon (195g) - překvapivě skvěle držící “lodní vak”, který mi nijak nepřekážel. Vozil jsem v něm takřka kompletní spaní, tedy spacák, karimatku, moskytiéru a pak obvykle nějaké oblečení na večery. Více tady: https://www.hanibal.cz/acepac-bar-drybag-8l-nylon_z24367/#12590 Vak jsem přidělal na řídítka pomocí dvou univerzálních stahovacích pásek Sea to Summit: https://www.hanibal.cz/sea-to-summit-20mm-popruh-se-sponou-a-hackem-1-5m_z10756/

Pak jsem vezl už jen dvě náhradní duše (jednu jsem koupil blbě, s motoventilkem, který by neprolezl mým ráfkem) a vosk Squirt chain wax (20g) na mazání řetězu v nejmenším možném balení :-) Více tady: https://www.koloshop.cz/mazivo-na-retez/Squirt-chain-wax-mazivo-15-ml.html Nářadí a hustilku vezl Ivánek. Já to stejně neumím používat. A abych nezapomněl, kolo jsem “zamykal” miniaturním zámečkem Hiplok Z lok (20g): https://www.koloshop.cz/prislusenstvi-zamky-87/Hiplok-Z-lok-zamek-lime-2ks.html

A takhle vypadal můj kompletně naložený bajk na jednom z mnoha německých přívozů… i s batohem :-)

Spaní

Základ mého spaní tvořil ultralehký spacák Sir Joseph Minimis (320g). Nebudeme si nic nalhávat, není to himálajský expediční spací vak, ale zahřeje překvapivě dobře. Spal jsem v něm tréninkově i v 8 stupních u vody, jen jsem si nechal na sobě péřovku. A bylo to prima! Nejvíce jsem v něm vykosil jen pár dní před odjezdem na Tetíně, kde padla silná rosa ještě večer před spaním a já nebyl zrovna krytý před vodou. V mokrém spacáku se ve 12 stupních spalo o poznání hůře, než kdykoliv jindy po cestě po Labi, kde už jsem si navlhnout spacák nenechal :-) Více o něm je tady: https://www.hanibal.cz/sir-joseph-minimis-320-170cm_z20897/#5376

Asi největším objevem, který na mě s bikepackingem čekal, byla brutálně malá karimatka Therm a Rest NeoAir UberLite Regular (250g). Mám tendenci ji teď používat úplně na všechno, ne jen tam, kde musím nutně šetřit váhu a prostor. Je to neskutečná bomba! Pohodlí jak prase, izoluje a hlavně je to fakt kapesní věc. Trochu se bojím, abych ji někde neprorval, ale zatím drží :) Více tady: https://www.hanibal.cz/therm-a-rest-neoair-uberlite-regular-2020_z23540/#10570

Ždárák, můj první! Fakt! Já do teď nikdy nespal ve žďáráku. Zvolil jsem asi ten nejlepší, co jsem mohl, High Point Super Light 2.0 Cover (262g), který doporučují všichni, co jej mají. Je skvělej! Jako jasně, pro cestu kolem Labe by byl jistě vhodnější stan pro jednoho, jaký měl Ivánek, ale pro většinu mých dalších dobrodružství se tenhle Žďáráček stal mým novým partnerem. Hodil se mi také jako podklad pod karimatku na členitém povrchu, anebo jako plachta na sezení na mokré lavičce v Hamburku.

Moskytiéra no name (cca 120g). Jsem idiot a nenapadlo mě, že u Labe bude komáří peklo. Bylo. Bylo to inferno. Brutal. Brutální komáří inferno. Moskytiéru jsem si koupil v Míšni, zatímco tři jiné čekaly doma zapomenuty. Od té doby se mi spalo dobře :-)

Tohle byla absolutně luxusní noc! :-)

Fotografická a filmová výbava

Nejdůležitější pro mě byla otázka bezzrcadlovky, která pro mě byla fotoparátem a kamerou zároveň. Od začátku mi však bylo jasné, že budu cestovat celou dobu s mým milovaným Nikon Z50 (450g) a s objektivy Nikkor Z DX 16-50 mm f/3,5-6,3 VR (135g) a Nikkor Z 50-250 mm f/4,5-6,3 DX (405g). Občas se najdou, hlavně na těch internetech, kritici, kteří tvrdí, že jim na této APS-C krabičce něco chybí. Ale to já nechápu. Z50 je pro mě nejčastěji používaným přístrojem, protože ji mám neustále při sobě. Je to stroj, který mě ještě nezklamal. Více: https://www.fotoskoda.cz/nikon-z50-16-50-mm-50-250-mm/ Když už jsme u bezzrcadlovky, bez stativu by se to neobešlo. Potřeboval jsem lehké řešení, které udrží nejen krátký základní objektiv, ale také video na 250 milimetrech. Překvapilo mě, že to dokázal můj oblíbený Manfrotto Pixi (190g). Více o něm: https://www.fotoskoda.cz/manfrotto-pixi-ministativ/

Základní objektiv jsem doplnil cirkulárním polarizačním filtrem BW KSM XS-Pro HTC Digital MRC.
Více o něm: https://www.fotoskoda.cz/b-w-filtr-polarizacni-cirkularni-ksm-xs-pro-htc-digital-mrc-nano-46-mm/ a přímo na těle jsem použil ultralehký externí mikrofon Mirfak N2 (50g), s kterým mám zatím překvapivě dobré zkušenosti. Více o něm je tady: https://www.stablecam.com/presentation/mirfak-n2 Mirfak jsem pak doplnil ještě dvěma externím nesynchronizovanými mikrofonními systémy, které rutinně používám již řadu let - vodotěsný Instamic (27g) s vlastní paměťovou kapacitou a RODE SmartLav+ (5g) připojený na můj iPhone X. Více o něm: https://www.fotoskoda.cz/rode-smartlav/

Volba dronu byla pro mě také absolutně jednoduchou otázkou - DJI Mini 2 (249g) s ovladačem (226g) je nejmenším 4K řešením od DJI, které mě uchvátilo kvalitou výstupu od prvního momentu, kdy jsem tímhle miniaturním strojem letěl. Jediným limitem, který jsem na své cestě našel, byla jeho rychlost při snímání nákladní lodi, jejíž rychlost byla stejná, jako maximální výkon dronu v normálním režimu. Točit video a fotit se však dá i v režimu sportovním, takže nebylo o čem. Více o něm: https://djicopter.cz/mavic-mini/1219-dji-mini-2-6941565905185.html Protože má Mini 2 pevnou clonu f/2.8, doplnil jsem jej na cestu neutrálně šedými a také polarizačními filtry Freewell. Více o nich: https://www.stablecam.com/item/freewell-sada-osmi-nd-a-pl-filtru-all-day-pro-dji-mavic-mini-a-mini-2-136921 Jen pozor - filtry jsou absolutně vynikající pro video a pro běžné focení, ale pro globální panorama je lepší je sundat.

Paměťové karty používám prakticky už jen od ADATA, a to v jejich rychlejších verzích. Do dronu a do kamer jsem použil ADATA Premier ONE microSDXC UHS-II U3 Class 10 & taky ADATA microSDHC Class 4 o kapacitě 64GB, do foťáku pak ADATA Premier ONE SDXC UHS-II U3 Class 10 o kapacitě 256 GB :-) Kartu jsem měnil někdy po týdnu natáčení a to jen jako pojistku proti ztrátě dat v případě ztráty foťáku. Obecně se mi nelíbí představa, že dobré karty umí dělat jen SanDisk, který stojí prakticky dvojnásobek. ADATA mě zatím nezklamala nikdy, věřím jim.

Trasu jsem měřil cyklopočítačem Garmin Edge Explore (116g), ke kterému jsem měl připojené bezdrátové čidlo rychlosti Garmin Speed Sensor a také externí teploměr na batohu Garmin Tempe. Od Garminu jsem vezl ještě hodinky Garmin Instinct (52g) zejména pro měření pulsu a analýzu spálených kalorií. Data z Garminu jsem pak zpracovával v aplikacích Strava a Relive na telefonu iPhone X (174g), ve kterém jsem rovněž upravoval fotky v Adobe Lightroom Mobile - fotkami myslím přímo RAWy z Nikonu, které jsem stahoval přes interní wifi hotspot do telefonu přímo v RAWech v aplikaci Snapbridge. Nejinak tomu bylo i u obou mých akčních kamer, které jsem na cestu vzal - Insta360 One X2 (149g) & Insta360 ONE R one inch editiion (158g). Kdo mě sledujete delší čas, víte, že tyhle kamery používám opravdu rád, protože jsou spolehlivé, rychle se připojují k telefonu a mají velmi kvalitní záznam videa. Insta360 One R jsem doplnil ještě o šedý filtr taky od Freewell, mám z toho mnohem zajímavější záznam, než kdybych točil na 1/1000 sec. Více o něm: https://www.stablecam.com/item/freewell-nd16-filtr-pro-insta360-one-r-1-inch-129160

Nejen na cestu, ale i na některé záběry jsem si pak svítil čelovkou LedLenser MH5 (92g), kterou dobíjím velmi rychle z powerbanky a kterou používám hlavně na běhání. Na řídítka jsem ji uchycoval trochu nešťastně páskem, ale fungovalo to dobře. Více o ní: https://www.hanibal.cz/ledlenser-mh5-2020_z24046/

Klíčovou otázkou bylo však dobíjení toho všeho. Jak na to? Možnost alternátoru, ať už dynama na plášti či zabudovaného v náboji předního kola, jsem po zralé úvaze zavrhl. Přestože se vývoj dynam od mého dětství posunul mílovými kroky, jejich výkon není pro mě dostatečný. Kromě záložního dobíjení v restauraci jsem tak nabíjel solárně a to přenosným poměrně lehkým panelem Goal Zero Nomad 10 (510g), který mi v případě sluníčka dobíjel obě powerbanky Goal Zero Venture 30 (250g) & Goal Zero Flip 24 (130g) velmi rychle. Více o nich: https://www.hanibal.cz/goal-zero-nomad-10-solar-panel_z31034/ & https://www.hanibal.cz/goal-zero-venture-30_z17337/ & https://www.hanibal.cz/goal-zero-flip-24_z23035/#9522

A teď to hlavní - do čeho všechnu tu techniku dát? Má volba padla na menší ze dvou sportovních batohů LowePro, které jsou k mání - na LowePro Photo Sport BP 200 AW II (1200g). Přestože jsem měl obavy, zda se mi do něj všechno vejde, osvědčil se mi velmi a hlavně udržel všechnu techniku v suchu v několikahodinových jízdách v dešti. Více o něm: https://www.fotoskoda.cz/lowepro-photo-sport-bp-200-aw-ii-fotobatoh/ Lowepro vyrábí i lehčí batohy, ale tenhle má skvěle řešená záda, takže se mi s ním nejen dobře jezdí na kole, ale taky běhá anebo chodí po horách. 

DJI Mini 2 v akci :-)

Oblečení

Upřímně, věřím si, že obléct se do nepohody umím docela dobře. Na vlastní jízdu jsem se ale musel chtě nechtě obléknout do cyklistického dresu, kterému zatím nerozumím vůbec. Koupil jsem si tak kalhoty od české značky Silvini, které jsem si vybral jen proto, že to byly jediné zelené cyklistické kraťasy na trhu skladem. Horní část dresu jsem si nechal udělat vlastní u firmy Salton. Obojí fungovalo velmi dobře! 

Mnohem více bych uměl říct k bundě, ve kterém jsem šlapal v dešti který naší cestu provázel několik dní v kuse. Jedná se zatím o prototyp českého výrobce High Point, který mě obléká už řadu let na všechny moje výpravy. Tentokrát to ale bylo pro mě poprvé, co jsem měl něco předprodukčního a musím uznat, že tohle se jim velmi povedlo! Bunda bude na trhu od září a bude se jmenovat Active Jacket. Vodní sloupec to má kolem 50 tisíc a je prodyšná jako nic jiného, co jsem měl zatím na sobě. Základ tvoří Pertex stejně jako u mé bundy High Point Pertex Helium, kterou jsem použil všude tam, kde foukalo. Více o ní: https://www.highpoint.cz/produkty/panske-obleceni/bundy-panske/bundy-proti-vetru/helium-pertex-jacket.html

Jako první vrstvu hlavně na spaní jsem použil moje oblíbené triko High Point Code (143g), které používám hlavně na sport. Spal jsem pak ještě v kulichu beskydského výrobce Patizon Merino Beanie (39g) - bez téhle čapky nechodím de facto ani na plovárnu :-) Na hlavu jsem pak použil ještě Buff od Hanibal, jak jinak :-)

Teplotní komfort po večerech jsem si dopřál díky velmi skladné péřovce Ocún Tsunami (355g), kteoru jsem vozil v podsedlové brašně. Sloužila mi zároveň jako mikina a jako polštář. Více o ní: https://www.hanibal.cz/ocun-tsunami-down-jacket-men_z21212/#22519

Trencle jsem měl dvoje. Jednak Sensor merino (https://www.hanibal.cz/sensor-merino-wool-boxerky-panske-3-pack_z17625/#3651) a taky jedny merino od super.natural. Stačily by však nakonec jedny. Jo, jsem prase. Kraťasy i kalhoty jsem volil zejména podle jejich skladnosti a váhy, a tak jsem si to užil ve svých oblíbených High Point Rum 3.0 a High Point Gale 3.0, ze kterých nevylézám ani doma. Když se teď nad tím tak zamyslím, i teď je mám na sobě. Asi bych se měl nad sebou zamyslet a občas si obléct něco jiného. Asi až dospěju. Výhledově.

Pro mě zásadní otázkou byly však boty. V rámci tréninku jezdím obvykle v nášlapech Sidi Trace, které jsem si vybral jen podle jejich barvy. Jsou dobré, ale při delších nájezdech mě bolívají kolena a proto jsem se rozhodl značnou část cesty šlapat v barefootech. Jakože fakt. I tu nejdelší trasu (204 km) jsem jel v barefootech Leguano Activ (172g), které sem pak použil samozřejmě i jako civilní obuv na večery. Nebudu machrovat, vybral jsem je pro jejich váhu, sbalitelnost a hlavně protože jsou zelené a ladí mi ke kolu. Jsou to moje asi páté barefooty, jednoznačně jsou však nejlepší ze všech, co jsem kdy nosil. Mají i dobré tkaničky, které se dají večer vyndat a mohu s nimi vypnout moskytiéru - jak jsem byl za ně rád! Více o nich: : https://www.naboso.cz/Sportovni-189/LEGUANO-AKTIV-Anthrazit-se-zelenou-podrazkou

Do bot jsem obouval merino ponožky od HighPointu, to je jasné :-)

Momentka v cíli naší cesty. Fotka (c) Ivánek Procházka.

Lékárnička 

Hele, jeli jsme do Německa, naše cesta vedla kolem jednoho ze sídel Astra Zeneca. Do lékárničky jsem si zabalil fakt jen to, co jsem plánoval použít. Krém proti vlkovi před jízdou Muc-Off Chamois, zadek jsem si pak vždy večer po koupačce v Labi mazal Bepanthenem. Jako kojenec :-) Na achilovku a kolena jsem si patlal Lioton 100000. Jako důchodce :-) A všechno jistily čtyři pilulky brufenu, z nichž nakonec padla jen jedna. To bylo všechno.

V zajetí města...

Všechno to začalo špatnou náladou. Rozčarováním z nepochopitelného zákazu, z bezmoci proti mocným. Dříve, než jsem se pokusil o sepsání všech těch negativních věcí, jsem si uvědomil, že remcání, stěžování si, ba ani nadávání ničemu nepomůže. Všude kolem nás je totiž tolik negativních příspěvků a nálad, že žádná další tohle nezmění. Jediné, čím lze proti negativním věcem bojovat, jsou věci pozitivní. Proti zlým jen to dobré! Pokusil jsem se tak ze zákazu opuštění katastru mých rodných Pardubic vykřesat alespoň trochu zábavné outdoorové dobrodružství, které třeba někomu zvedne náladu už jen tím, jak je to celý de facto praštěný. Pojďme společně ty jedy internetu naředit něčím zdravějším! :-) 

Video z rubriky Petrova divočina běželo na TV Nova v pořadu Víkend dne 16. března 2021.

Přestože se hlavní natáčení odehrálo opravdu v jednom dni tak, jak to ve videu vypadá, natáčecích dnů bylo ve skutečnosti více. Kromě lokačních a předtáčecích dnů před akcí pak následovaly dny dotáčkové, s časosběry a některými dronovými záběry. Celá tahle sranda mě ale ooopravdu bavila :-)

Shodou okolností zrovna minulý týden běžela na Nově ještě jedna divočina, její téma však bylo o dost vážnější - exkurze do podzemní laboratoře pro studium uložení radioaktivního odpadu. Podíval jsem se do nejhlubšího místa České republiky, kam lze vstoupit (-1200m) :-) No, byl to zas úlet :-) Reportáž jsme točili už v roce 2019 a bylo docela náročné ji dotáhnout do konce. Věřím ale, že to za to stálo! :-)

Karanténa, aneb jak jsme všichni prodělali COVID...

Moc dobře si to loňské pardubické jarní dopoledne pamatuju. Brzy ráno jsem byl na lezecké stěně, dopoledne jsem makal ve fitku s kamarádem Filipem a pak si ještě zašel do bazénu. Po tréninku jsme si dali rychlou Indii a já šel krásně utahanej pěšky ještě na vlak do Prahy kolem naší rychlodráhy. Proti mě projela na plný plyn sanitka pod majáky. Na tom by nebylo nic divného, sanitky tudy do nemocnice jezdívají. Nový a velmi nepříjemný pohled byl ale do její kabiny. Řidič i doktor byli od hlavy až k patě navlečení do bílých neprodyšných obleků a na obličejích měli respirátory. Byl to můj první kontakt s touhle čínskou nemocí a moje první pocity si pamatuju velmi živě: “Tohle přeci ve svým městě nechci! Tohle není žádnej Wuhan!”. Psal se pátek 6. března 2020 a globální katastrofa už byla dávno nevyhnutelná.

Až druhý jsem se dozvěděl, že šlo v tom konkrétním případě o planý poplach. V sanitce ležel s příznaky vietnamec z Přelouče a přestože jeho testy byly negativní, mohl tu večerku po návratu ze špitálu nadobro zavřít. Lidi už k němu nechtěli chodit. Pardubice si na svůj první případ koronaviru musely počkat ještě čtyři dny. A skoro rok se mojí rodině dařilo se tomuhle dárečku vyhýbat. Až do teď.

DEN 0

Ležím zkroucený na parketách v cizím bytě. Příšerně mě bolí hlava a snažím se alespoň trochu zorientovat, kde to jsem. Venku pomalu svítá, matně si vybavuju průběh včerejšího večera. No jo, vždyť já jsem u Náplavy! Ve chvilce se uklidňuju a znova usínám, abych se vzbudil v okamžiku, kdy mě bude nezaměnitelně vlasatá postava mého oblíbeného režiséra a hlavně parťáka překračovat cestou na toaletu. “Kavíčku?”, hlesne pro něj tak typicky ranní pozdrav ještě za zvuku splachovadla. Vašek i já, kteří jsme se těsně před státní večerkou dopotáceli do Miroslavova příbytku odpovídáme chraplavým unizóno: “Co máš na mlýnku, barde?”. Bylo to Kongo takže každý dvě espressa, když už to platí Náplavec. Za každé probuzené oko jedno. Naše schůzka a rozsáhlá tvůrčí diskuse v Praze se večer trochu protáhla. Vašek přijel z Ústí nad Labem, já z Pardubic a ani jednomu se nám už nechtělo se trmácet domů, dopluli jsme tak společně do Radouče, jak Miroslav s oblibou označuje své sídlo, Prahu-Radotín. Alespoň jsme mohli poznat slavný byt, který tvoří více knih, než cihel. Takhle přesně jsem si Miroslavův domov představoval. Nezklamal mě ani v nejmenším.

Polévku, chlapci?”, překvapil Náplavson a nabídl vlastní brokolicový krém. “Tati”, ozval se náhle z peřin v kuchyni dívčí hlas… “ta polívka je sice na okně, ale zkontroluj, že Ti nezkysla, radši”. “Sašenko, neboj, tu je fakt zimka. Chlapci, tu máte a kdyby Vám přišla kyslá, vězte, že to tak má být, dal jsem do polévky krapet více zakysané smetany. Krutonky jsme včera pohodovali společně, ty už Vám nenabídnu.” Polévka byla pravda, mírně nakyslejší než pardubický standard, ale je-li to tak přání kuchaře, neostýcháme se. Václav i já s vděkem dojídáme a utíkáme na vlak. Když jsme ve dveřích, Miroslav ochutnává také. “Kurva, ta polívka zkysla jak prase!”.

Když jsem vystoupil v Pardubicích z vlaku, cestou nádražím jsem v mysli prošel kompletní cestu domů a v mentální mapě vyznačil místa vhodná ke zvracení. Přestože mi polévka chutnala, tělu odvyklému alkoholu se neudělalo příliš dobře a brokolicový odér vykrknutý do roušky mi zatemnil mozek. Venku jsem však roušku strhl a rozdýchal to. Kamarádovu polívku přeci nevyhodíš. Sedl jsem na kolo a dojel domů. Ani mě nenapadlo, že to bylo na dlouhou dobu poslední povyražení mimo 74 metrů čtverečních našeho bytu. Zuzce není dobře, na zítřek se objednává na testy.

DEN 1

Tak Zuzce vyšel pozitivní test!”, oznámil jsem Miroslavovi v telefonu.

Těhotenský? To teda zírám!”, překvapilo mě jeho vysvětlení.

Na antigenním testu jsem ale já i děti negativní, tak asi klid jo?” odpovídám prakticky jedinému kontaktu za poslední dny, který by se ode mě mohl případně nakazit. Cestou z testů chvíli přemítám, jak dál. Prodělat to svinstvo teď, pár týdnů před odletem na expedici je velký risk. Dostanu se zpátky do formy včas? Co plíce a srdce? Čeká mě pokus o osmitisícovku bez kyslíku, nemůžu si dovolit nebýt v pohodě. Ale přeci nenechám doma Zuzku s dětma samotnou až ji bude blbě. Leda odjet i s dětmi, ale i tak, nebylo by to fair. Byla by sama doma a to nechci, vždyť nevím,, jaký bude mít průběh. Jsme v tom spolu. Co se má stát, se stane. Dál už to neřeším, zkrátka jsme v karanténě jako rodina. 

Během prvních hodin domácího vězení jsem konečně vyladil nastavení hrubosti mletí mého nového mlýnku na kávu od Ježíška, máme teď doma presso jako v kavarně U Zemánků. Venku nádherně sněží, trochu mě to žere. Vlastně dost. V Pardubicích prakticky nesněžilo posledních deset let a teď, tři hodiny po pozitivním testu, se takhle rozchumelí. Tak třeba to brzy roztaje a nebude me to tolik štvát. Téhož dne večer mě čeká první online expediční porada, všem oznamuju radostnou novinku s covidem. Nějak bylo, nějak bude. Zatímco jsme plánovali expedici, v televizi zrovna běžela premiéra prvního dílu nového seriálu z tvorby mého včerejšího hostitele, Srdcaři na severu. Zuzka je unavená a usíná, já do noci pracoval na své nové obrazové knize.

DEN 2

Po ráno jsem nabyl dojmu, že Zuzka nemá koronavirus, ale že od našeho králíka chytla myxomatózu, má rudý oči jak angorák a točí se jí hlava. O to překvapivější byla její první věta dne: “Sundej kalhoty a podej mi nůžky.” Přemýšlím za co jsem si vysloužil takový trest, než mi došlo, že mi chce odstřihnout vlající cár látky na patě.

K večeři nám udělaly holky toasty. Vynikající. “Až umřu, postarají se o Tebe!”, pronesla na gauči večeřející myxomatická žena. Asi ji opravdu není dobře. Nikdy nikdo totiž v týhle rodině nepřipustil pravděpodobnost, že bych já mohl někoho přežít.

Je to zvláštní pocit, pozorovat vlastní nemocnou ženu s tím, že je nanejvýš pravděpodobné, že za pár dní si role prohodíme. Ale co, třeba mě to nějak mine? Objednávám si pro jistotu cyklistické válce, takový speciální trenažér. Nechci úplně vypadnout z formy. Největší rodinnou krizi dne tak představovalo hledání kečupu, který jsme nemohli vůbec nikde najít. Byla to zároveň záhada dne - našel se u kávovaru a nikdo neví, kdo ho tam dal.

DEN 3

Je pondělí. Z okna pozorujeme sněhovou nadílku a v ní právě parkující auto naší doktorky. Ordinuje ve stejném vchodě, jako my bydlíme a jak se zdá, podélné parkování ve sněhu nedělá problémy jen mě. Dáváme jí dvacet minut na kafe, než ji ohlásíme náš stav, aby mohla vypsat Zuzce nemocenskou. Její pokyny nás překvapují: “Perte na šedesát. Když to nejde na šedesát, tak na čtyřicet, ale dvakrát za sebou. A do ledničky choďte v rukavicích! A všechno po sobě dezinfikujte! A mějte vlastní nádobí!”. Zuzka neměla ani tendenci jí to na ucho odkývat. Žijeme v jednom bytě jako jedna rodina. Jsou tedy dny, kdy bych nejraději zabalil do igellitu obě děti, ale dneska zrovna nezlobí. Dokonce se začaly vyptávat na naše dětství. Se Zuzkou jsme se oba dojali a pookřáli jsme, dokud nepřišla Madlenčina otázka na psaní domácí úkolů. Hlavně jí zajímalo, jestli už prý existovalo plnící pero, anebo jsme museli psát tuší a brkem. No dobře.

Brzy nadešel večer a já si v rámci boje proti stereotypu vzpomněl na knihu, kterou jsem četl na gymplu, na Krále krysu od Jamese Clavella. Knížka moc dobře vypráví o tom, jak se američtí zajatci vypořádávali s příšernými podmínkami japonského zajateckého tábora kousek od Singapuru. Jedním z procesů byly jejich rituály a starost o fyzický zevnějšek. Každý den, bylo-li to možné, se vojáci sprchovali a holili, aby si udrželi alespoň zbytek důstojnosti. Přesně se stejným motivem jsem vlezl dnes i každý další den karantény do sprchy i já. A to i přesto, že dneska ztratila žena svého největšího spojence proti mému boji proti přílišné hygieně - její čich! Je však poznat, že má moje žena dobrých charakter. Kafe stále trochu cítí.

DEN 4

Začínám mít pocit, že na konec karantény se nejvíce těší náš kávovar spolu s domácím králíkem. Přestože náš chlupáč váží zhruba půl kila, jen za karanténu přibral zhruba kila tři. Neustále ho cpeme granulema, nebrání se. Dnešek pak začíná dobrodružstvím - moje studentka obhajuje diplomku, vejrám na to jen skrz webkameru. Alespoň kamarádové umístili počítač přítomný obhajobě na druhé straně mezi chlebíčky a kafe, abych to měl prý komfortní.

DEN 5

O půlnoci mě z lehčí čtenářské letargie probouzí SMS. Kurýr prý převzal do přepravy můj objednaný domácí trenažér - cyklistické válce. Doručí mi jej prý mezi osmou ráno a osmou večer. To mám bejt jako celej den doma? No dobře, pro jednou zůstanu! Děti plánují dopoledne strávit okrasným vyšíváním bavlnkami za poslechu Tomáše Kluse, čímž mi vznikl prostor pro práci.

Ještě více ladím přípravu ranního espressa. Mám dojem, že jsem už lepší, než kdybych absolvoval baristický rekvalifikační kurz. Jsem fakt dobrej! Teda, to kafe je dobrý!

Dnes odpoledne mě a holky čekají PCR testy. Zuzka nám závidí túru na odběrové místo, které je od našeho bytu vzdáleno takřka půl kilometru. Tam a zpátky je to celý kilometr chůze! Odpoledne mám první příznaky, však mě ráno hodinky varovaly. Moje klidová tepovka letí na dobrý dvojnásobek té běžné, k tomu trochu rýma, teplota 37.2, bolí mě kyčle, jsem unavený. Většinu dne jsem pracoval na novém filmu a poprvé v životě mám regulérně otlačenou prdel. Bolí mě si sednout.

Večer jsem četl dětem naší oblíbeno knížku o Everestu a přitom jim vyprávěl o knížce, kterou jsem si včera četl před spaním, Padající hvězdu od mladičké dívky Miriam García Pascual, která zahynula pod lavinou v Indii. V knížce, která je spíše dívčím deníkem, mě zaujala její myšlenka: “Přání může trvat i celý život. Vítězství jen letmý okamžik, kdy to přání zmizí.” A pak jsem si uvědomil, že Miriam neměla úplně pravdu. Bylo-li to přání mít děti, vítězství může trvat mnohem déle, než samotné přání. Klidně celý život. Děti mě po tomto prozření láskyplně objaly, aby mě záhy přinasraly rozlitým pitím. “Stejně je to vítězství”, zamrmral jsem si pod nos a odešel z pokoje.

Večer přichází mordor. Mám zimnici, jakou jsem měl naposledy na Ama Dablamu v prvním výškovém táboře, kde mě zastihla výška. Takhle zničenej už jsem dlouho nebyl. Dojít si na záchod bylo utrpením, ale cestou jsem na polici popadl iPad. Když mám tyhle stavy, obvykle mě napadají ty nejpodstatnější věci do knihy a nechci je do rána zapomenout. A taky že jo! Mám to napsaný! 

PJJ_Doma_NikonZ50_jaro_2021_0126-Edit.jpg

DEN 6

Za celej den jsem udělal 970 kroků. Přesunul jsem se z ložnice na gauč, pak jsem spal zpátky v ložnici a pak jsem došel zase na gauč. To bylo všechno. Zimnice, trochu teplota, únava. Na hovno den.

DEN 7

Na dnešek jsem se konečně trochu prospal. Venku je nádherně! Nepamatuju se, kdy bylo naposledy v Pardubicích tolik sněhu! A že tak vydrží! Od začátku naší karantény je venku permanentní krásné bílo. Naštěstí mi není natolik dobře, aby mě to teď štvalo.

DEN 8

Jo! Moje “body battery” je zpátky v měřitelných hodnotách! Ráno jsem se pokusil o reinkarnaci zpátky v civilizovaného člověka. Dal jsem si horkou sprchu, oholil se a odvápnil kávovar. A snažil jsem se pomalu hýbat strašně ztuhlýma nohama. Přijdu si jak medvěd brtník po zimním spánku. Přestože se mi stále točí hlava, když vstanu, odpoledne se konečně tu a tam dokážu na něco už zase soustředit a začínám opět pracovat na knize.

DEN 9

Je mi dobře! Vyhlašuji den boje proti trudomyslnosti! Zuzka organizuje dětem v domácích podmínkách kruhový trénink, já si ordinuji čtvrt hodiny na novém cyklotrenažéru na 60% maximální tepovky a patnáct minut lehkého posilování. To mi přeci nemůže ublížit. Jen co jsme docvičili a osprchovali se, celá rodina se převlékla do slavnostního. Něžné pohlaví je krásně načesané a v šatech, já mám sáčko. Jdeme do Casina! Zahráli jsme si stylový pokerový turnaj o zahraniční peníze z šesti kontinentů, které jsem si postupně pro tento účel navozil. Jedna bankovka vydá za dvě mince. Perfektní!

Už během turnaje na mě ale sedá nečekaná únava. Nevadí. Jdeme ještě do kina a náš obývák proměňujeme v pohodlnou pozorovací plochu před televizí, na které běží další rodinný dobrodružný film. Však jsme za karanténu viděli už všechny Jurské parky i animáky, které nám doporučovali naši známí.

Večer padám do postele totálně vyřízený.

DEN 10

Ty, mrdlo by mi” nebývají má obvyklá první slova po ránu. Venku jasno, slunce, nádherná námraza, všude hektolitry sněhu a mráz. Beru to jako trest Boží. Asi jsem zlobil moc. Točí se mě hlava, trochu mě bolí dutiny. Stejně bych si to venku asi neužil, snažím se utěšit. Přijdu si jako nadupanej hokejista sedící na střídačce během finálového zápasu Stanley Cupu! Jak rád bych rozrazil branku a vpadl na led! Večer je mi ale zase pořádně blbě. Ten hajzl se mi vrací zpátky.

DEN 11

Celej den jsem unavenej. Beru prášky. Nechci jíst, ani pít. Zuzce dnes končí karanténa, ale zůstává s námi doma, než to skončí i nám. Alespoň mohla dojít do krámu, kde mi koupila colu, tj. jediný nápoj, který mi teď jakž takž chutná. Vzpomínám dnes celý den na expedici na K2, kde pro nás cola představovala ten nejlepší lék na všechno. Bolí Tě hlava? Vychlastej to černý pití a budeš fajn. Seš grogy? Pak je tu cola! Její cena logicky vzrůstala s každým dnem pochodu, tedy s každým dnem, kdy ji někdo musel nést na zádech. Její cena začínala už tak poměrně vysoko a během čtrnáctidenního treku do základního tábora se z ní stal obchodní artikl číslo jedna. Měla cenu zlata.

DEN 12

Dneska je líp. Dopoledne jsem si hrál s dětma naší oblíbenou hru na Mosasaura - klasická dětská honička s troškou rodičovské brutality. Po obědě jsem ale příšerně unavený a bezvládně usínám na gauči. Večer mám zase teplotu! Dnes je to poprvé, co si sám přiznávám, že to trvá dlouho a že moje účast na expedici je významně ohrožena. Přijímám to ale s až překvapivě chladnou hlavou. Díky twitteru jedné patoložky se dozvídám, že má právě teď na stole mého vrstevníka. Taky byl zdravý, ale covid mu přešel v zápal plic a bylo hotovo. Moje potřeby marnosti, jako je lezení po horách, musí jít nutně stranou. Musím se z toho dostat už kvůli dětem a Zuzce. Ta sama mě utěšuje slovy, že na tom přeci nejsem tak špatně. A má pravdu. Teplůtka a únavička. No dobře, to ještě chvíli vydržím, nebo ne?

Dnešek je však zlomovým dne vztahu mojí ženy a našeho králíka. Po dvou týdnech našeho permanentního soužití se ten trumbera rozhodl, že přijde o panictví stůj co stůj. Snaží se mi tady nonstop ošukat ženu. Vždycky, když už to Zuzku štve, zavřeme ho do klece, kde hrozně vyvádí a chce ven. Jen co ho pustíme, hned se jí motá pod nohama. “Vo kulky přijdeš…”, suše poznamenala moje žena a já jen doufám, že tuhle větu nebude směřovat nikdy ke mě. Působila totiž značně odhodlaně.

DEN 13

Klidová tepovka po probuzení pod 50. Vyspanej do růžova. Bez bolestí a s chutí k jídlu. Kdyby to tak chtělo vydržet! Odpoledne absolvuju dlouhej telefon s Trávou - řešíme spousty detailů kolem nadcházející expedice a mě to zase pomalu baví řešit. Těším se na výlet!

DEN 14

Vydrželo mi to! Večer jsem sice víc unavenej, ale jinak jsem, zdá se, zpátky! O ženských naší rodiny nemluvím, ty jsou v pohodě všechny už více jak týden. O našem zdravotním stavu a blížícímu se konci karantény svědčí také počasí venku. Nastala obleva, sníh před okny vystřídala rozmrzající psí hovna a bláto. My se ale těšíme ven i tak!

DEN 15

Končí nám karanténa! Jsme venku na prochajdě, celá rodina! Holky ušly 5 kilometrů a já si to pak dal bez nich ještě jednou. Večer jsme utahaný jak koťata, ale jsme šťastný, že jsme zase dobrý.

DEN 16

Deník končí. Jestli jsem za karanténu něco zjistil, bylo to poznání, že žiju v rodině, která dokáže přečkat dva týdny zavřená v bytě bez jediný hádky a řvaní. Netvrdím, že bych z toho prostoru občas neměl chuť vystoupit, ale nebylo to naštěstí nikterak nutné. Začínám sbírat informace o návratu ke sportu po covidu, pokusím se neuhnat hned na začátku. Děti jsou dnes samy venku s kamarádkami a hrají si na posledních třiceti čtverečních centimetrech sněhu na zahradě - v místě, kde před týdnem kdosi postavil sněhuláka. Hurá!

PJJ_Doma_NikonZ50_jaro_2021_0326.jpg

Neskutečná perspektiva 360

Můj kamarád Marek Audy je naprostý fanatik světa 3D. Točí v něm filmy a fotí ty nejkrásnější jeskyně planety. Mám jeho práci v naprosté úctě, přestože nepatřím mezi příliš velké příznivce 3D - jako diváka mě tenhle efekt úplně nefunguje jak by měl, možná i kvůli nestejným dioptriím mých očí, kdo ví. Vždycky jsem ale tvrdil, že 3D je pořád lepší, než 360. Protože fotografie, případně video pořízené v celém rádiu 360 stupňů svým způsobem zbavuje autora kompozice. Jak jsem se mýlil! Před časem měl kluci ze Stablecamu přesvědčili, abych vyzkoušel novou kameru od firmy Insta360. Úplně mě nebavila a já jim ji vrátil. Po dalším čase přišel však nový přelomový model a ten, jak se zdá, už nedám z ruky! Odříkaného chleba největší krajíc! Samozřejmě, neznamená to, že bych od teď točil vše v tomto podivném formátu. Ale rád bych rozšířil portfolio záběrů, které se pokusím pořídit na cestách i o tento nevšední typ pohledu na svět. Jeden záběr tu a tam výsledný výstup přeci jen občerství… A pokud nevíte, jak přesně takové video vypadá tady je můj tréninkový sestřih z mého přípravného tréninku na expedici do Himálaje :-)

Jsem prostě baba

Jestli mám něco méně v oblibě, než pády ze skal… jsou to pády ze skal na kole. Nějak mi to nevyšlo a zadní kolo mého fungl-celo-péra ujelo do propasti. Kdybych jej byl býval zahodil, možná bych se nahoře ještě nějak udržel, ale přeci se nepustím nového kola. A tak jsme dolů letěli spolu, konec si úplně nepamatuju. Vybavuju si jen, jak letím prostorem po zádech do temnoty a v rukách pořád křečovitě svírám řídítka a prsty bláhově tahám za brzdy. Debžot. Čekal jsem, že to bude bolet. Ale nebolelo. Konec svahu byl mi milostiv a já se hned oklepal. Naražená záda, urvaná kamera a pár šrámů na kole jsou pod moje rozlišovací schopnosti. Teď musím vylézt z té rokle ven.

fotka (c) Vojta Kosobud

Bolest přišla až druhý den. Avšak úplně jinde, než jsem jí čekal. Je to pro mě úplně neznámý a nechutný pocit na místě, o kterém jsem doposud ani nevěděl, že existuje. Na palci u nohy. Přikulhal jsem sotva do kuchyně a ukazoval bebíčko rodině. Mojí domněnku natažené šlachy však rázem přetnula diagnóza mojí ženy, která zazněla jako pomyslný ortel s ještě ohlušující ozvěnou chrámu naší kuchyňské linky. Podagra. Anebo taky pakostnice. Naši předci téhle potvoře, dně, vymysleli spoustu přezdívek. Mě se asi nejvíc líbí “nemoc králů”, samozřejmě. Když už tak už! Panstvo mělo totiž neomezený přístup k masu a tuhle nemoc si obvykle uhnali svým zhýralým obžerstvím. Dobelhal jsem se hned do přízemí, do ordinace k naší doktorce, která sídlí ve stejném vchodu, v jakém bydlíme. Ta se na to sotva jedním očkem podívala a hlesla, že takhle od oka stejně pozná prd. “Tak nabereme kompletní biochemii, Libuško”, obrátila se na sestřičku, a ke mě dodala: “No hele, aby to byl úraz, no to byste přeci o něm věděl. Ono to asi fakt bude ono, však máte vysokou tu kyselinu močovou v krvi dlouhodobě. Teď si dáte brufen, pak druhej a třetí. Zítra odpoledne si zavoláte o výsledky, každopádně žádné pivo, luštěniny, maso a tak. Vždyť už to znáte. Ale nezoufejte, to bude dobrý.” Odbelhal jsem se potupně zpátky do bytu a začal se litovat. Pomalu jsem se smířil s tím, že včerejší pivko bylo moje poslední.

To bylo včera. A dnes je dnes. Dneska to bolí ještě víc. Sedím na pardubickém peróně a čumím na vlaky. Připadám si dneska fakt chromej a tak si představuju, co budu dělat, jestli se dožiju důchodu a budu tady sedět o holi. Učitě budu jezdit vlakem! A budu poslouchat rozhovory mladých lidí, abych věděl, jak se věci mají. A pojedu vlakem nejdál, jak to jen půjde! Myšlenkami jsem hned na mapě Evropy a snažím se vymyslet, kam nejdál jezdí z Pardubic vlak bez přestupu. Je dál Budapešť, anebo Hamburk? “Určitě Hamburk!”, proběhne mi hlavou, když mojí pozornost upoutají posunovači, co zrovna kolem prosvištěli drezínou. Oběma bylo padesát už před nějakým časem. Jednomu leze obří, vyžrané panděro z nádražáckého munduru a v očích mu čtu naprosto jasnou chuť na knedlo zelo s dvě dvanáctky. Možná na tři. V kapse má cigára. “Ty vole”, říkám si skoro nahlas. Takhle přeci vypadá týpek se dnou, a ne, jako já! Je mi 35, maso jím zhruba třikrát týdně a většinou je to losos a je toho málo. Chodím několikrát týdně běhat, pivko si dám jedno, nanejvýš dvě. Jezdím furt na kole, posiluju, spím dobře a pravidelně. Předevčírem jsem si byl zaběhat na zasněženém oválu v Holicích, ve sněhu, chumelilo a strašně foukalo. Deset kilometrů za 43 minut. To mi neříkej, že já mám dnu! Přijde mi to unfair, ale genetiku neokecám. Kdyby mi ten pitomej palec mohl třeba omrznout, to bych mu to nandal! A pak mi to došlo. Můj kamarád Radek Jaroš vylezl všechny osmitisícovky bez kyslíku. Když dolezl tu poslední, hned v bejzu dostal na hlavu korunu a titul “král Himálaje”, který rád používá všude, kam chodí. Dokonce používá hashtag #kraljaros pod každým svým příspěvkem. No jo! Tak proto! Radek je král a taky má tuhle “nemoc králů”! Proto si na Annapurně nechal omrznout všechny prsty a dneska chodí bez nich! Aby ho to nebolelo! V tu chvíli mi přijíždí vlak a já končím s rouháním. Jsem rád, že mě to nechytlo tam nahoře na horách, ale tady dole, v Polabí. Mám teď tři měsíce čas si to vyřešit. Začnu hned.

Tedy, začnu asi až zítra. Dnes jedu s potápěči z naší katedry na lokalitu Lomeček u Domažlic. Budou se potápět pod ledem a moje dálkově řiditelná ponorka u toho přeci nesmí chybět! Polykám brufen, nakládáme věci do auta a nějak to tam přetrpím. Jen co jsme přijeli mě ale moje pravděpodobná diagnóza mrzí ještě o něco víc. Zdenda, provozovatel potápěčské základny, narazil sud Plzně a pozval mě na exkurzi do udírny. Je to pokušení, ale moje vůle je silná. Jen si čichnu a jdu naštvanej ven. Raději si zavolám o výsledky a ujistím se, že mám teda tu pitomou dnu. “Pane Juračka!”, vykřikla na mě v telefonu sestřička, “je to divný! Normálně má bejt tej kyseliny do 420, a Vy máte 428! To je nejnižší hodnota, jakou jsme Vám kdy odebrali! Takže záchvat dny to Vaše bolení není!”. Zhruba o deset minut později jsem si čepoval už druhou Plzeň a zakusoval přitom vynikající domácí klobásky uzené studeným kouřem. “Teda chlapi! Já mám radost!”. Večer zpátky v Praze ale nastala apokalypsa. Sundat si botu znamená očistec bolesti, v noci nemůžu spát. Když jsem se ráno probral, moje pravá noha byla dvakrát tak velká, jako ta levá. Takový sloní kopyto to bylo, takový nateklý, beztvarý, divný a bolavý. Tohle ne, tohle není dobrý. Naštěstí fakulta sídlí hned vedle fakultní nemocnice. Když jsem před patnácti lety nedával pozor a čuměl za chůze v lese na displej foťáku, píchnul jsem si klacek do oka. Tehdy mi do rána celý zrudlo a opuchlo a zrovinka tady mě ho zachránili. Stejně tak, jako když jsem měl zánět v uchu z potápění na Kubě, to mi taky byla fakultka dobrá. Nic naplat, nastal čas  vyzkoušet to potřetí. Cestou do nemocnice jsem si od kolegy vyslechl diagnózu zánětu žil a měsíce sádry. Asi už jsem smířenej se vším.

A Vy nám sem lezete jako proč?”, zeptal se mě upřímně překvapený doktor, když viděl moje bebí. “Tohle je Vám málo? Vždyť se na tu nohu nemůžu ani postavit…”, bránil jsem se. Začal se smát. “Chlapče, tohle je hovno. Jako, chápu, že Vás to bolí. Ale podágra to není ani omylem. To byste tu nohu měl modrou, ještě hnusnější a monstróznější. Tohle je taková nateklá modřinka, víme? Mno. Zánět to taky není podle mě, budete dobrej. Pošlu Vás na rentgen a pak dáme hovor. Nazdar!”, udělal mi radost a odeslal mě pryč. Rentgen tady mají zařízený tak, že berou pacienty po třech. Každý má svou kabinku a rychle se střídají na ozáření. První šel nějakej pan Horáček, druhá Macíčková a třetí jsem byl já. To by jinak ani nebylo tak podstatný, Horáček byl takovej postarší pán, co ho bolel malíček. Ale ta Macíčková, to Vám bylo jiný kafe. Seděl jsem tam schoulenej v tý mrňavý kabince a moc dobře slyšel, co se začlo dít. “Paní Macíčková,” instruovala nebohou Macíčkovou sestřička, “Vy ale máte tedy větší prsa musíte si je přidržet takhle, ano, hezky, bradavky trochu nahoru, roztáhněte je, tak krása! A teď nedýchat!” Upřímně v tu chvíli jsem nedýchal ani já. Ona představa rozpláclých mimořádně bujných ňader hned za dveřmi zaměstnala mojí mysl natolik, že ten palec úplně přestal bolet. Když jsem se vrátil s výrazem blaženého idiota k panu doktorovi, následovala smršť jeho životních mouder. “Tak chlape. Jak říkám, úplný hovno to je. Ale nedávno jste si ten palec zlomil, víte to?” Nevěřícně jsem zavrtěl hlavou. “No prosím, ja si to hned myslel, že to nevíte. Zlomenina může bolet míň, než když je to blbě nakopnutý. Tak tu, abyste věděl, máte pěkně zhojenou. Teď Vám ale předepíšu gel, ať si to máznete, když budete mít zrovna čas. Stejně to máte z  toho věčnýho běhání, všichni teď běhají jako prdlý…”. “Hned jsem se samozřejmě bránil a vysvětlil, že právě kvůli ochraně kloubů preferuji poslední roky kolo. “To máte hezký, ale víte, kolo… to jsou zase hemeroidy, křečový žíly, a co ta páteř! No jo, samej sport a pak to takhle dopadá, milej pane”, nezapřel v sobě praktického ortopeda. “Napíšu Vám do zprávy hematom, protože modřinka zní moc babsky a žena by se Vám večer smála. Dejte si doma nohy pěkně nahoru, otevřete si pěkně studenýho lahváče na moje zdraví a na tý expedici hlavně nikam nepadejte. Sbohem.” A bylo. 

Druhý den jsem raději zůstal doma. Nohu jsem mazal, bral prášky, polehával na gauči a datlil moudra do počítače. Když jsem si chtěl nohu namazat odpoledne, spadla mi brada. “A do prdele!” zařval jsem hystericky na celý byt. “Nekróza!”, komentoval jsem zčernalou nebohou končetinu. Naštěstí ani tahle diagnóza nebyla správná. Nekrózu jsem z obou svých nohou dostal snadno dolů ve sprše. To mi totiž jenom pustily úplně nový, ještě nikdy nepraný, černý fusekle, co jsem dostal od Ježíška. Já ten palec mám fakt jenom naraženej. Jsem prostě baba.

První klapka

Kdysi se mi o takhle velkém dobrodružství ani nesnilo. Pak jsem jsem o něm začal snít, ale pochyboval, zda jej dokážu dát dohromady, zda se povede sehnat prostředky, vybavení a zkušenosti. A teď mám konečně všechno, co k naplnění svého velkého plánu potřebuju. Teď už je to na jenom na mě, jestli to dokážu, anebo ne. Je na čase otevřít zase dveře od bytu a opustit areály komfortu.

O co všechno v projektu Extrémní fotograf půjde, se dozvíte brzy ve, věřím, velmi nestandardním formátu :-) Nicméně, asi klidně můžu rovnou prozradit, že se bude jednat o čtyři velmi odlišná dobrodružství, z nichž hned to první povede do hor. Do velehor. Mým cílem bude fotit poměrně vysoko, na což se dlouhodobě snažím připravit jak fyzicky a psychicky, tak po stránce technické. A všechno člověk doma vyzkoušet nemůže, pročež jsem se rozhodl pro mírně delší horský přechod tento týden. Mým cílem je vyzkoušet, zda mě i po několika desítkách kilometrů v zimě bude bavit pracovat s gimbálem, zda vydrží dostatečně dlouho náhradní akumulátory v čelovce v zimě, zda dokážu pohodlně zaznamenávat celou trasu včetně dat o tepu, teplotě a výšce, ale taky zda mi to ještě vůbec šlape do kopců… :-) Přestože je to jen simulace jednoho dne na treku, balení je základ. 

Mimochodem, když už jsem u toho balení… jistě by na mě byla hrdá Viktorka Hlaváčková, která právě vydala úžasnou knihu Hory a nekonečno, kterou mám právě rozečtenou. Hrdá by na mě byla, protože jsem si zvážil vybavení. O pochvale bych ale neuvažoval, můj jednodenní batoh bude dvakrát tak těžký, jako její vybavení na měsíc.

Technika (celkem cca 6029g)

  • foťák / kamera Nikon Z7 (585g) - nejprve jsem ani na vteřinu nepředpokládal, že bych vše nezastal s mnohem menším modelem Nikon Z50. Jenomže v Nepálu plánuji samozřejmě maximálně využít fullframe, zejména pro jeho výhody za šera. A protože chci trénink pojmout co nejvíce realisticky, potáhnu mojí krásku s železným úsměvem :-) A bude mi hej, protože na K2 jsem na treku tahal o tři sta gramů těžší Nikon D500 s malým snímačem…Vezmu si s sebou tři nebo čtyři karty Sony XQD 64GB v textilním pouzdře Lowepro (57g). A taky vezmu tři náhradní baterie EN-EL15b (79g každá). Přestože si docela věřím, že by stačila jedna, nechci energetický limit. A když budu mít štěstí, nezapomenu je před výšlapem nabít.

  • širokáč Nikon Z 20 1.8 S (505g) - nejlepčí širokáč, co jsem kdy měl. Sice bych možná volil praktičtější Nikkor Z 14-30mm f/4.0 S, ale zase mě čeká několik hodin za tmy a tam se mi světelnost třeba bude hodit…

  • teleobjektiv Nikon Z 85 1.8 S (470g) - pokud bych chytl inverzi, pokud bych potkal pěknou horalku anebo chtěl fotit krajinný detail, absence tohoto skla by mě pálila po zbytek života

  • stabilizovaná kamera DJI Osmo Pocket (116g) - tenhle prďola je super na rychlé záběry a moc se mi při poslední nepálské výpravě hodil. Nosím jej v bederním pásu a je okamžitě po ruce. Paměťová karta ADATA 64GB bude stačit, náhradní neberu.

  • Nikon Z50 s objektivem Nikon Z DX 16-50 mm f/3,5-6,3 VR (653g). Na co druhý foťák? Behind the scenes! Ono, fotit mobilem fotky do přednášky není to pravé, vlastně je to prakticky nemožné. A co když budu chtít sbírat časosběr? To bych pak přeci nemohl točit ani fotit. Váha je za celý set i s popruhem. Vložená rychlá karta ADATA 256GB bude stačit jistě na celou dobu. Náhradní varianta s poloviční kapacitou v batohu bude patrně zbytečně.

  • mikrofon Sennheiser MKE 400 s kočkou (107g) - perfektní mikrofon do sáněk blesku. V Bosně a Hercegovině mi jej svorně doporučili Honza Šimánek společně s Bernardo Gimenezem. Já jej hned koupil a ti dva je hned po návratu prodali. Mě zůstal a mám ho rád :-) Bylo by fajn nezapomenout doma náhradní baterii (11g)

  • mikrofon Instamic (27g) s magnetickým klipem - perfektní vodotěsný minimalistický mikrofon s dobrým zvukem, integrovanou pamětí a USB nabíjením pro sychr tam, kde budu chtít na kameru třeba mluvit.

  • světélko Litra Torch drone edition (102g) s difuzérem - malinká světélka, která jsem si koupil na drona, používám pro soustu dalších příležitostí, jako je tato. Lze je upevnit na gimbál, lze je někam narvat, a svítí. Víc od nich nechci, beru dvě :-)

  • gimbal DJI Ronin-SC (1089g) - když se jdeš projít do hor, je to něco jiného, než když tamtéž hodláš točit film. Je to tak.

  • stativ Manfrotto Befree Advanced Carbon MKBFRTC4-BH (1250g) - jo, beru si stativ. Je to nejlehčí z mých “dospělých” stativů. Beru jej co kdyby…

  • hodinky Garmin Instinct (52g) - jsou to moje už druhé hodinky od Garminu, koupil jsem je z druhé roky začátkem roku a od té doby je sundávám jen na lezení a na nabíjení. Hodinky měří kvalitu spánku, počet kroků, ušlou vzdálenost a samozřejmě taky přesnou trasu, kudy chodím. Nabité my vydrží až dva týdny, se zapnutým duálním sledováním americkým GPS & sovětským GLONASS očekávám jejich výdrž na cca 12 hodin. Proto je budu nabíjet powerbankou z batohu a pro to půjdu s hrudním pásem, který bude po celou dobu spojený s hodinkami přes ANT+. Proč potřebuju znát svůj srdeční tep? Upřímně, nepotřebuju. Ale tam ve velehorách se mi to možná bude ještě hodit.

  • hrudní pás Wahoo (48g) s náhradní baterií C2032 - moc o něm nevím, ale jezdím s ním nějaký čas na kole a byl jsem s ním i párkrát běhat. Uvidíme, jak moc mě bude štvát pod batohem

  • teploměr Garmin Tempe (10g). Ano, jsem úchylák na data. Spojení ANT+ je s hodinkami nenáročné, teploměr je lehoučký a nechám jej připnutý na batohu. Měřit teplotu hodinkami pod mikinou by totiž bylo nonsense.

  • hodinky Timex (40g) - umí měřit čas. Ne, že by to předchozí hodinky neuměly, ale na nich mi běží úplně jiné informace (ušlá vzdálenost, nadmořská výška, tempo atd.) a taky budou nějakou část treku trávit v batohu v nabíječce. Takže Timexy mi pořád ukazují čas a co je hlavní - dostal jsem je od mé ženy k našemu desátému výročí. Za posledních devět let jsem je z ruky sundal jen výjimečně. A teď víte, jak dlouho jsme se ženou spolu. Světice.

  • powerbanka Goal Zero Venture 30 (250g) - kompaktně sbalených 7800 mAh by mě mělo na jeden den stačit. Předpokládám, že s ní budu dobíjet hodinky, ale v případě potřeby taky čelovku, světélka, mobil, kameru, anebo mikrofon. Takže nesmím zapomenout přibalit rovnou čtyři dobíjecí kabely USB (Ledlenser, Garmin, iPhone & Instamic/Nikon/Litra; celkem 68g). Powerbankou se dá v nouzi i dobře posvítit.

  • telefon iPhone X (174g) - bez něj by to nebylo ono. Mám v něm mapy, můžu upravovat fotky z foťáku stažené přes SnapBridge a postovat je jako instastories na @exremnifotograf

  • organizační brašnička na elektroniku Lowepro (47g) - aneb žádné kabely a baterie poházené po batohu

  • zipovací pytlíky na elektroniku (5g) - všemožné baterky chci držet od sebe

  • utěrka na objektivy Nikon (24g) - tohle doma zapomenout nechceš…

  • A co dron? Ten neberu. Budu se pohybovat na území národního parku, a tam se bez výjimky poletovat nesmí. Mrzí mě to, ale to je všechno, co s tím můžu dělat.

Vybavení (celkem cca 3694g)

  • čelovka LedLenser MH5 (92g) - malá, moderní čelovka ideální na běh a treky. Cenou za její váhu je ale velmi limitovaná výdrž na jendo nabití, proto beru celkem čtyři náhradní baterie Sanyo Eneloop (26g každá)

  • batoh Lowepro Powder BP 500 (2500g) - můj nejvíc nejlepčí batoh, s kterým chodím i lezu. Je sice větší, ale zase se mi do něj všechno vejde a perfektně mi drží na zádech. Technika je v něm jako v peřince, je to prostě láska moje.

  • trekové hole Leki Makalu (512g) - jak jinak by se měly jmenovat moje hole? Příliš často s nimi nechodím, ale snažím se to změnit.

  • termoska Thermos Mountain FFX 900ml (390g) - nejlepší termoska, jakou jsem kdy měl. Škoda, že ta moje první skončila v Nepálu, její pád z batohu byl skoro kilometr dlouhý a pozoroval jsem jej se slzou v oku

  • lahev Nalgene 1400ml (200g) - všude ještě pořád poletuje koronavirus a Luční i Labská bouda jsou hermeticky uzavřeny. Rozhodl jsem se proto vyrazit s nějakým relativně teplým pitím navíc, lahev zabalím do péřovky.

Oblečení a obutí (celkem cca 3804g)

  • první vrstva High Point Code (143g) - tohle je asi první vrstva z umělých vláken, která mi vyhovuje. Chodím v ní běhat i na kolo, protože odvádí pot tak dobře, jako merino.

  • střední vrstva Devold Expedition Man Hoodie (343g) - výrobce vnímá tuhle vrstvu spíš jako druhou, pro mě obvykle první a teď poprvé jí zkusím obléknout na umělá vlákna. Oblíkám ji zásadně jen v okamžiku tuhnoucích rysů na tváři, nesundávám to pak, dokud nejsem ve stanu v bezpečí. Merino je nejvíc.

  • první vrstva Devold Devold Duo Active (231g) - spoďáry mám do batohu a nemyslím si, že je použiju. I když už letos byly situace, kdy jsem byl hodně rád, že jsem je měl. Uvidíme.

  • Buff Hanibal (38g) - buff jako buff. Prostě buff. Dobrej buff je věc, bez který nevylezu ven. Na hlavě je proti větru, na držce s tím můžu do krámu a do vlaku. No more words needed.

  • čepice Patizon Merino Beanie (39g) - pěstitelé z Ostravy mi poslali tuhle pokrývku hlavy se slovy “prskni si to pod helmu brouku”. Tak v tom lítám na kole a hodlám v tom lítat i v nebeském povětří.

  • kulich High Point Korn Cap (54g) - kulich musí bejt, i kdyby plavky nebyly.

  • ponožky Bridgedale (15g x2)- ponožky do ponožek, nejvíc věc, která dělí chlapy od chlapců.

  • ponožky High Point Lord Merino (43g x 2) - merino fusekle, který nosím k nelibosti mojí choti celoročně. Jenomže to jsou fusekle, ve kterejch můžu ležet doma na gauči v červenci, stejně jako lízt v šesti tisících metrech nad mořem. Přijde mi to celkem unverzální.

  • merino rukavice Rab (11g x 2)- rukavice do rukavic. V Nepálu jsem je mimo stan na kopci sundal jednou a omrzlinky jsem řešil měsíc. Zkrátka je nikdy nesundávám. At si to novináři pamatují! Nikdy!

  • rukavice Direct Alpine Express Plus (60g x 2)- strašně divnej koncept rukavic s integrovanou pláštěnkou, s kterým patrně nejprve přišli borci ze Ski Trabu. Je to super věc, výrazně zvyšující komfort prstů na kole anebo ve větru. Byl jsem v nich na vrcholu Kilimandžára a byla mi v nich kosa, protože jsem neměl rukavičky dovnitř. Teď je mám a zima mi není. Asi tak.

  • mikina High Point Woolcan 4.0 Hoody (625g) - mikina, o které jsem před dvěma lety prohlásil, že je možné s ní bojovat za světový mír. Brutální teplotní komfort za jakýchkoliv podmínek. Do Nepálu si beru dvě stejné, protože jedna nestačí.

  • větrovka High Point Protector 3.0 (532g) - cenami ověnčená, legendami opředená. Sice drahá, ale brutálně dobrá větrovka. Jak už název napovídá - neprofoukne. A když ji naimpregnuju, ani neproteče. Tenhle konkrétní kousek byl se mnou na K2, na Kilimandžáru, ale i na Ama Dablamu. Nicméně, s Maruškou Bulínovou byl na Antarktidě a na Špicberkách. A furt jak nová :-)

  • kalhoty High Point Gondogoro (500g) v těchhle kalhotech jsem kovanej. Furt a všude. Pevnej softshell se hodí na všechno. Jen do spacáku si je obvykle sundávám.

  • péřovka Ocún Tsunami (355g) - brutálně lehká a skladná péřovka. Přesně ten typ, o kterým Jirka Dolejš říká, že je to instantní teplo. Když se zastavíš, nasadíš a směješ se. Pak sundáš a jdeš dál.

  • boxerky Devold merino (57g) - koule a prdel v suchu, držka od ucha k uchu.

  • boty Salomon Speedcross 5 (320g x 2) - tyhle boty jsem si koupil poprvé před pěti lety na přesně tuhle trasu. Od té doby v nich chodím všude a všechno. Donedávna to byly i moje jediný běžecký boty. Na expedicích mi obvykle stačí bohatě do 5000 m n.m., pokud nasadím návleky. Žerty stranou, je to tak. Pohorky až potom.

Jídlo & pití (cca 1023g + cca 2300ml; cca cca 3000 kcal)

  • základ je tzv. nepochopitelnej chleba (200g; 603 kcal) - žitno-pšeničná podivnost, co se nekazí, nic to neváží a zasytí…

  • na horách je čerstvej vzduch, beru syrečky (200g; 250 kcal)

  • ovesná tyčinka (45g; 174 kcal) - 2x

  • oříšková tyčinka kešu a mandle (35g; 185 kcal)

  • proteinová tyčinka s vitamíny (55g; 234 kcal)

  • arašídovo - datlová tyčinka (53g; 232 kcal)

  • tvarohová sváča (120g; 162 kcal) - 2x

- sušené jídlo Adventure menu Trail mix hovězí jerky s goji (100g; 467 kcal) a krůtí jerky s kanadskými brusinkami a vlašskými ořechy (50g; 221 kcal) - tohle je neskutečná energetická bomba, v Nepálu na kopci vyluxuju jeden pytlík denně spolehlivě. Takže beru dva. Mimochodem - Tráva a Miri jsou vegetariáni, takže mi tohle nikdy nesežerou. 

Ostatní

  • snubní prstýnek (3g) - tohle asi nemusím komentovat že jo?

  • dioptrické brýle (25g) - Abych na to focení lépe viděla! Každopádně… když jsem nosíval brejličky ještě za Husáka, to byly jiný váhy!

  • kreditka, občanka, pětičento, kožené pouzdérko (35g)

Peťásek v sobě probouzí zaspavšího, avšak stále zarputilého cyklistu

Asi tak dvacet minut jsem seděl doma na gauči a pozoroval bílou zeď v domnění, že se to seskupení cihel, malty a štuku promění v bytost. V nějakou inteligentní bytost, která mi poradí, jak se mám rozhodnout. Už už ta potvora otevírala tlamu pod omítkou a chystala se ke mě pronést projev se vztyčeným ukazováčkem a zvednutým obočím, když jsem ji rázně zastavil a řekl sám pro sebe nahlas: “Hele, tohle je můj život! Jasný? Přeci za sebe nenechám rozhodovat příčku do kuchyně!” Zeď se zase stala zdí a já si zase nazul neposedné botky. Tentokráte jsem si ale do ranečku zabalil rovnou troje - cyklistické nášlapy, lezecké kobry a barefooty, který se dají stočit do ruličky.

Ono rozhodnutí nebylo jednoduché. Žena odjela s dětmi na chalupu, kde plánovala trávit dva dny s kamarádkami a jejich dětmi. Mě tak vznikl prostor pro práci na mikroskopech a dotahováni restů, kterých jsem měl až nad hlavu. Jenomže venku bylo tak nějak polojasno a ve sklepě na mě čekalo nové, vysněné kolo. Připočteme-li k tomu ještě hozenou rukavici v podobě nabídky vícedélkového lezení v Jizerkách, bylo jasno. “Tak jo, to víš, že jedu! Beru si ale jenom lezečky a helmu, ju?”, zavolal jsem svému kamarádovi Komárovi. Ten mi obratem potvrdil, že vezme všechno ostatní od lana přes smyce a expresky, ale poprosil mě, abych do svého baťůžku vzal alespoň vklíněnce, protože ty doma nemá. Chodili jsme spolu do jeslí, neúspěšně balili holky na dětských táborech, pili naše první tajné víno na poli, hráli spolu v kapele a tak vůbec jsme spolu prožili dost na to, abychom si spolu zase prskli něco pěkného. Cestou za Komárem z Pardubek do Jablonce jsem to plánoval vzít přes Krkonoše, přišlo mi to, nevím proč, logický. V mý neklidný hlavě byl tohle jasný směr. Zamkl jsem dveře od bytu a jen se pousmál, když jsem se míjel se sousedem. Oba nám bylo odpohledu jasný, že dneska to do práce nepošlu.

A tak jsem už za chvilku seděl ve vlaku i s novým kolem, v lezecké helmě a s plánem testu mého nového gravelu, tedy z pohledu biologa, takového řekněme silničního kola s terénními plášti. Vpředu mám jednoplacku, vzadu osm pastorků. Laicky řečeno - mému novému kolu chybí takové ty lehké převody do kopců a mě enormně zajímalo, jak prudké stoupání jsem ještě schopen ušlapat, než začnu kolo tlačit. Ještě z dob mé jepičí pubertální účasti v tenisové lize mám stehna nadupaný jak Vodňanský kuře, tak schválně, co v nich je! Nejprudší kopec v Čechách, co znám, vede z Pece pod Sněžkou na Luční boudu, takže, plán by byl! V Jaroměři ke mě do vlaku přisedl výrazně zkušenější cyklista Ivan, kterého jsem poznal před pár dny na facebooku a který měl tak, jako já, na Luční boudu taky zálusk. Navíc je to podobně ukecaný máčo jako já. Nebylo co řešit, ze Svobody nad Úpou jsme překvapivě lehce vyšupačili na Černou horu a z ní se jali sjíždět do Pece. Kdo jste odtud šli někdy pěšky na Kolínskou boudu, jistě znáte Václavák. Slavný, sotva pár desítek metrů dlouhý, avšak extrémně strmý kopec s velkými terénními schody. Ivan to přehopsal na svém kole s 25 mm tenkými silničními plášti postrádajícími jakéhokoliv vzorku se slovy: “Tady se mi líbí!”, zatímco já potupně svedl svoje kolo a začal ihned dumat, jak se tohle jezdí. Cestou na Kolínskou jsem tak po Ivanově vzoru začal přeskakovat příčné odvodňovací kanálky s oběma koly ve vzduchu abych zjistil, jaká je to sranda. Náš sjezd nabyl rázem alpského stylu, klesali jsme asfaltovými serpentýnami velmi věrně připomínající Rakouské hory. “Tady je to rovnýýý, jedů”, zaslechl jsem kolem sebe svištět toho magora šusem dolů. Moje měření ukazovalo v onen moment 72 kilometrů v hodině, jeho 87. Do prdele, já se bál! Úplně jsem zapomněl jaký je to se na kole bát! Moje poslední jízda, kdy jsem se fakt bál, se odehrála před patnácti lety. Jel jsem s Komárem. Tím Komárem. Oba na devadesátkových horácích lesem na šotolině. V zatáčce jsem nechtěl kamaráda sejmout a projel jí rovně do rygolu. Let vzduchem zastavil až strom, do něhož jsem vrazil hlavou. Tehdy naposled bez helmy. Ležel jsem na zemi a nemohl hýbat nohama. Ani rukama. Byl jsem v šoku a lapal po dechu. Skrz zlomené a zamlžené brýle jsem stěží rozpoznal siluetu Komára, který se mě zeptal, zda pojedeme dál. Ani jeden z nás tehdy nechápal, jak velké štěstí jsem měl. Odšoural jsem se nakonec po svých. Od té doby, až dodnes, jsem jezdil jak baba. Jako jo, sem tam hop, sem tam držka. Ale nic epic. Dnes jsem ale polykal do žaber vzduch visíc za Ivanem a ani se nenamáhal nasadit výraz drsňáka. Byl jsem vytlemený jak tříletý Pepíček na odrážedle. Oba na posrání.

Ivana i mě zastavil až výrazný kanál, který jsme oba přeskočili. “Jsem rád, že jsem se v životě naučil držet pevně řídítka”, hlesl Ivan a my prosvištěli Pec. Začalo plánované brutální stoupání a já hned přehodil řetěz na největší pastorek vzadu. “No, tak teď sis to vyplácal hned na začátku...” smál se Ivan a stoupal vedle mě. Oba jsme šlapali vstoje, vysmátí jak dva idioti na plese sufražetek. Slunko pálilo a my pálili za ním. Cítil jsem, že jsem dneska fakt na živu a taky že dnešní večer nebude dlouhý. Vyhopsali jsme kolem pověstných závějí nad Modrým dolem na Luční boudu a z Rakouska se stalo Švýcarsko. Rakušané totiž, omlouvám se, takhle vyvářet neumí. Vklopili jsme do sebe pověstné borůvkové knedlíky, ochutnali slavné rohlíky z Luční a dali si jednoho Paroháče od cesty, protože to jinak přeci nejde. Když jsem vyjel na svém kole až sem, ty převody zkrátka stačí. Měl jsem radost! Dobré kolo jsem si vybral!

Výstupem na boudu ale den nekončí a my až cestou domů od památníku obětem hor zjistili, jak úžasná odměna tu na nás čeká! Za zhruba dvacet pět minut jsme sjeli skoro dvacetikilometrový úsek do Vrchlabí! Průměrnou rychlost si jistě dopočtete sami. Mírně terénní úsek k Dvorské boudě jsem tak nějak proletěl před Ivanem, který na mě zezadu jen hlesnul “Lítaš tady jak Raška vole”. Z šotoliny se rychle stal asfalt a my to valili pořád rychleji dolů. Pořád mi přitom ale vrtalo hlavou, že by tu někde přeci ale jen měla být vracečka. V horách to tak přeci bývá! A opravdu, do jedné takové brutální serpentýny jsem vletěl, avšak nepřipraven. Zadní brzda už dávno nestíhala a ta přední mi už tak začala zadní kolo pomalu zvedat. Za zatáčkou už na mě se zalomenýma rukama čekal Ivan, který si byl nebezpečenství dobře vědom. “Ty vole, já to projel normálně po předním kole!”, řval jsem na něj, zatímco on zcela v klidu pronesl: “V pořádku! Základem je udržet s vozovkou kontakt alespoň jednoho kola, což se Ti povedlo, pokračujeme!”. A tak jsme už za pár minut později lízali zmrzku v údolí, jako bychom byli v Itálii. Ivan se okolním dámám pochlubil slunečními brýlemi a propracovaným břišním svalstvem, já novým fotoaparátem. V nohách jsme měli rovných 50 kilometrů se stoupáním 1777 metrů a spálenými 3000 kcal. Zážitků jsme však měli nepočítaně. “Hele, Ty seš asi první člověk, kterej líže rychlejš, než já”, pronesl jsem jen tak bokem. “No vidíš, a přesto jsem pořád single”, odpověděl Ivánek a skočil do auta mého kamaráda Hermelína, který nás hodil do Jablonce. U Komára jsem se tak zjevil až pozdě večer, ťukli jsme si pivkem a já upadl do sladkého spánku. Až ráno jsem zjistil, že moje tepovka klesla v noci na 42 úderů za minutu. Spal jsem jak plch zahradní.

Vstávej prďolo”, vzbudila mě Komárova pohublá silueta. Jeho tělo je vlastně tak trochu nomen omen, však má na sobě sotva dvě deka tuku. “Nikam nejdu”, zachumlal jsem se do peřiny a nechal si dál zdát o borůvkových knedlících, šlehačce a taky o dršťkový polívce, kterou jsem měl v úterý k obědu. “Venku je nečekaně krásně! Je to epický!” odpověděl Komár a já naivně vyběhl do obýváku s obřím oknem a překrásným výhledem na Ještěd. Jenomže Ještěd vidět nebyl. Nebyla vidět ani většina Jablonce, protože venku lilo a padla mlha. Do toho nám zavolal Komárův parťák Zdenda přezdívaný Trenér, který měl být dneska prvním lezcem. Akci skrečoval. Jenomže my dva jsme tady a teď. A jdeme přeci na žulu, ta sice mokrá klouže, ale zase se neláme jako písek. Nedalo nám to a vyrazili jsme vstříc úchylnému dobrodružství. “Hlavně, že máme ty vklíněnce, ty nás tam když tak podržej…”, chtěl se ujistit Komár, že jsem nezapomněl na jištění. Zapomněl. Ani jsem mu to nemusel dlouze vysvětlovat, z mého výrazu mu to bylo jasný. “No, nevadí. To vysmyčkujem, jsme přeci klasici!” uklidnil sám sebe a my mohli vyrazit.

Jizerky se ukázaly v celé své kráse a nenápadně mi připomněly, jak mám tohle vlnité pohoří rád. “Úplný Yosemity viď!”, řval na mě Komár zatímco skákal přes vodopád Černého potoka a vedl mě lezeckou stezkou pod majestátní žulovou stěnu “Nos”, coby český ekvivalent kalifornského The Nose na El Capitanovi. V barefootech jsem přeskakoval kameny pod Poledním vodopádem a těšil se, až přestane pršet. Ze skály tekla voda proudem a chvílemi nebylo vidět na sto metrů. My se dnes rozhodli žít okamžikem a přestože jsme si oba ráno vyjasnili, že dnes lezení nebude a že se jdeme jen projít, do té stěny jsme vlítli. Navlékl jsem na sebe všechno oblečení a Komár poprvé lezl v péřovce. Foukal do nás vítr a prsty mrzly s každým bolestivým dotykem drsné skály. Klepání brady jsem nemohl zastavit a jen mlčky pozoroval bravurní postup mého přítele. “Je mi zzzzima”, ale jdu”, hlásil u druhého štandu. To už jsme oba viseli v rezavém kruhu dobrých dvacet metrů nad zemí, přímo pod nosem. Jen díky němu na nás nepadaly kroupy shora, ale pouze bokem. Kalifornie se rázem proměnila v ryzí tatranský výstup, který musel být na třetí délce lana ukončen. Přestože jsme ve stěně strávili už dvě hodiny a jsme zmrzlí na kost, oba jsme ochotni pokračovat. Další postup by ale byl ve stále sílících srážkách skrápějících náš rajbas příliš nebezpečný. Kdyby pak ujela Komárovi noha v traverzu, hodil by mi dlouhé kyvadlo a na to se máme alespoň trochu rádi. “Tak jsme zrovna utekli ze stěny”, zahlásil jsem Máárovi Holečkovi do telefonu přímo pod skalou. “Vono, někdy je lepší utýct, než se nechat chytit...” odpověděl spontánně držitel zlatého cepínu a začal se smát.

Pakliže je možné život hltat, posledních 36 hodin jsem se plně oddával obžerství. Jenomže uběhlo sotva pár dní a mě už zase kručelo v břiše. Na Luční boudu jsem se tak na kole ještě letos vypravil dvakrát. Podruhé to bylo s mou ženou, která jednoho klidného večera mezi řádky vyjádřila přání společné romantické noci bez dětí někde v pěkném hotelu. To jsem splnil a ubytoval nás na Luční, kam jsme opět vyrazili na kolech. Tím, že jsem ani sekundu nepochyboval o svém geniálním empatickém důvtipu a smál se asi půl hodiny vlastním vtipům, se má drahá ani nepokusila o ústup a v záchvatu záchrany alespoň trochy důstojnosti zapůjčila rychle od své maminky elektrokolo. To se jí vybilo na Výrovce a já si tak i po takřka dvaceti letech společného života oprášil nejedno slovíčko manželského tezauru. Když jsem jel za dva týdny na Luční po třetí, bylo mi poněkud trapné spokojit se s opakováním stále týchž výkonů, byť po jiných trasách. Ihned po tom, co jsem tedy dojel na Luční, přezul jsem tretry a vyběhl alespoň na Sněžku. Nikoliv v zajímavém tempu, avšak běh to byl. Když jsem pak sjížděl k autu u Trutnova, laškovně jsem opět odbočil na Černou horu. U vysílače si propleskl tváře, dopil zbytek vody, provedl cyklistický výsmrk a vzpomněl si na Ivana. “Tak pojď!” zařval jsem nahlas a začal dupat. Kdybych si byl býval všiml té nebohé maminky s kočárkem za mnou, asi by chuděra nemusela úlekem skákat i s potomkem do příkopu hned při mém odrazu. Ale zas měla co vyprávět večer doma. Narval jsem to tam, okysličil žábry, nastavil aerodynamiku a nasadil zase ten dementní výraz přežranýho prasete. Tachometr ukázal v nejprudším místě 92 km/hod a já byl spokojený. Spokojený, že jsem to ubrzdil. Mantinely jsou nastaveny.


Všechny moje aktivity postuju na Stravu, baví mě to. Naše jízda s Ivánkem je třeba tahle:

Léto se Zetkama

Tohle léto jsem střídal rovnou tři různé bezzrcadlovky od Nikonu - Z5, Z50 a Z7. Jejich srovnání pro mě bylo natolik zajímavé, že jsem o téhle zkušenosti sepsal takový malý článeček. A když ho dočtete (nebo doscrollujete) až na konec, najdete tam soutěž o supr čupr módní žlutý vodotěsný bágl. Tak schválně, kdo ho vyhraje? :)

Svoje povídání o zetkovém létě nemůžu nezačít zetsedmičkou. Je to můj hlavní stroj už dva roky, de facto od momentu, kdy jsem se vrátil z jeho uvedení na trh v Tokiu v roce 2018. Od té doby prošel značnou proměnou nejen jeho firmware, který se naučil třeba ostřit dost dobře na oči, ale zejména aplikace SnapBridge. Ještě před rokem bylo její užívání doslova utrpením, zatímco dnes ochotně postuju ze všech zetek rovnou instastories, které jen ledabyle upravím v Lightroom Mobile. Dan, jeden z účastníků mých kurzů o něm prohlásil, že by přísahal na to, že v Nikonu konečně vyhodili nějakého neschopného programátora, co to do teď musel úmyslně sabotovat :-) Z mobilu postuju tedy samozřejmě pouze tehdy, když jde o stories, o příspěvky na Stravě anebo případně na mém soukromém facebooku. Tedy tam, kde je důležitější čas zveřejnění fotek, než jejich technická kvalita. Prima. Z7 byla také mojí jasnou volbou pro nedávné focení Vyšehradu pro National Geographic, kde jsem ji tedy nenechal odpočinout. Také jsem s ní fotil celou periodickou tabulku chemických prvků, z nichž každý jsem snímal desítkami rovin ostrosti. Zkrátka, je to pro mě doslova neuvěřitelný stroj. 

Tenhle pohled na Prahu z Vyšehradu jsem si zkrátka zamiloval. Líbil se mi už když jsem tu fotíval kdysi v roce 2008, ale tehdy jsem neměl ani vybavení, ani zkušenosti na to jej zachytit tak, jak jsem jej viděl. Letos se mi to ale konečně povedlo - najít výslednou kompozici pak nebylo vůbec snadné. Ale mám z ní radost :-)

Nikon Z7, Nikon Z 85mm f/1.8 S, f/7.1, HDR, ISO 64, Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon (MKBFRC4GTXP-BH).
Bracketingovou sérii jsem složil v Aurora HDR a pak jsem to jen už lehce prohnal přes Nik Collection.

Tenhle snímek nakonec vyšel na dvoustraně české edice National Geographic, což mě potěšilo nejen proto, že je to můj oblíbený pohled na zdejší hřbitov, ale taky proto, že jsem tenhle snímek fotil Z50 s malým čipem. No, a pak že se s malým kašpárkem nedá zahrát velké divadlo :-)

Nikon Z50, Nikon Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR, f/13, HDR, ISO 100, Manfrotto Pixi
Bracketingoou sérii jsem složil v Aurora HDR a následně jí prohnal Luminarem 4.

Abych dostal objektiv co nejvíce mezi mříže použil jsem namísto velkého stativu můj stále oblíbenější ministativ Manfrotto Pixi… :-) Fotit “portrét” foťáku makroobjektivem je asi trochu divný, ale ber, co je… zkrátka jsem jej měl v batohu :-)

Nikon Z7, FTZ, Nikon 60 mm f/2,8 G Micro AF-S ED, f/4.5, 1/60 sec., ISO 64, z ruky

Docela jsem letos blbnul s fotkama pořízenýma v noci. Z7 na ISO 3200 nešumí nijak zvlášť a na ISO 12800 je to pro mě osobně pořád dobré, viz tenhle snímek :-) Nechápu, že jsem si na tuhle fotku nevzal paralaktickou montáž, kterou jsem zapomněl v šupleti. Ale i tak - baví mě :) Jen, musím se přiznat, že zrovna tenhle snímek je příšerný fake. Strom, jehož siluetu vidíte, jsem vyfotil na mém milovaném a tajném místě v Českém Švýcarsku zetpadesátkou při večeru. O pár hodin později a o pár metrů vedle jsem pak zetsedmičkou vyfotil mléčnou dráhu a to hned desetkrát kvůli odstranění šumu. Všechny snímky noční oblohy včetně tzv. dark frejmů jsem prohnal docela zajímavým pluginem Astropanel a vyšla mi z toho pro biologa přijatelná obloha. Jasně, astrofotoguru Petr Horálek by mě za tohle nepochválil, ale tak zas každej to máme posazený jinak a já si chtěl zkrátka hrát :-) Strom a noční oblohu jsem následně prolnul v Luminaru, který tohle za mě umí úplně nejlíp na světě. Jasně, takhle se to nedělá, ale když se postup přizná, člověk si může přeci jen zablbnout, no ni?

Výsledný snímek tak, jak jsem o něm přemýšlel od začátku. Ano, je to koláž dvou fotek pořízených několik hodin od sebe, ale mě to nevadí. Chtěl jsem to tak.

Jeden ze zdrojových snímků oblohy vypadal takto… zkrátka, cesta tady teprve začíná… :-)Nikon Z7, Nikon Z 20mm f/1.8 S, f/2.5, 20 sec., ISO 12800 - do výsledného snímku šlo deset identicky pořízených snímků po sobě a pak pět následně nafocených dark …

Jeden ze zdrojových snímků oblohy vypadal takto… zkrátka, cesta tady teprve začíná… :-)

Nikon Z7, Nikon Z 20mm f/1.8 S, f/2.5, 20 sec., ISO 12800 - do výsledného snímku šlo deset identicky pořízených snímků po sobě a pak pět následně nafocených dark frames. Stativ Manfrotto BeFree Advanced (MKBFRTA4BK-BH)

O pár hodin dříve nasnímaný strom, můj oblíbený , který posloužil jako popředí složeného snímku. Fotím tuhle suchou borovičku už třináct let a až teď jsem s fotkou spokojený.Nikon Z50, Nikon Z 85mm f/1.8 S, f/2.2, 1/1000, ISO 100, z ruky

O pár hodin dříve nasnímaný strom, můj oblíbený , který posloužil jako popředí složeného snímku. Fotím tuhle suchou borovičku už třináct let a až teď jsem s fotkou spokojený.

Nikon Z50, Nikon Z 85mm f/1.8 S, f/2.2, 1/1000, ISO 100, z ruky

Když jsme jeli letos s rodinkou na takovýto letní výletování, rozhodl jsem se letos taky pro Z7 a proto vystačit si jen s jedním sklem - zoomem. Kdo mě znáte, víte, že nejsem ani omylem ten týpek se zoomama. Prakticky všechno fotím s pevnými skly, s kterýma se kamarádím už od raného dětství. Ale letní dovo v Itálii a Rakousku jsem chtěl pojmout jako menší výzvu, když už naše zamýšlená cesta na Azory padla kvůli koronaviru. Zvolil jsem tedy krále mezi zoomy - Nikon Z 24-70 mm f/2,8 S. Tý jo. No jasný, používal jsem to skoro pořád jen na obou krajních hodnotách, ale bavilo mě to a tohle sklo si asi ještě někdy někam budu muset vzít. Nastřílel jsem s ním za dva týdny s rodinou několik tisíc fotek a ani jednou jsem jeho volby nelitoval!

Vendulka v Itálii - focení dětí řádících v Itálii je po každé pořádná výzva nejen pro fotografa (aby neutopil foťák), ale taky pro autofokus. Zde pracoval bezchybně. Fotil jsem na nejdelším ohnisku, jak jinak.

Nikon Z7, Nikon Z 24-70mm f/2.8 S @70mm, f/4.5, 1/1000 sec., ISO 140, z ruky

Můj kamarád Karel Wolf v Rakousku leze ferratu Nasenwand Ginzling. Přestože je Z7 menší, než většina mých předešlých foťáků, musím uznat, že v kombinaci s tímto poněkud větším zoomem byla pro mě spíše na té horní hranici velikosti, kterou na ferrátě ještě považuji za rozumnou… Fotil jsem na nejširším ohnisku, jak jinak.

Nikon Z7, Nikon Z 24-70mm f/2.8 S @24mm, f/5.6, 1/200 sec., ISO 180, z ruky

Teď si možná říkáte, proč jsem Z7 vůbec odložil z ruky, když jsem z ní tak hotovej. Mělo to hned dva důvody. Za prvé jsem dal přednost tomu vyzkoušet úplně novou Z5, jejíž první dovezený kus do ČR se mi dostal hned náhodou do rukou. A za druhé… No to se dozvíte později. Aby bylo jasno - nebudu tady asi nikdy dalekosáhle srovnávat technické parametry foťáků. Na to jsou speciální stránky a speciální lidi. Moje vnímání všech třech modelů bych tak raději shrnul do tohoto přehledného seznamu…

  • Nikon Z7
    Ze všech třech “mých” zetek je největší, ale furt je dost malá na to jí tahat s sebou skoro všude. Má to strašně velký rozlišení fotek a umí focus stacking. Taky to má takovej ten epesní digitální hledáček.

  • Nikon Z5
    Pořád fullfrejm a pořád to fotí skvěle večer. Je to menší, než Z7,  a to o dost. Neumí to takovej ten kulomet jako Z7 anebo Z50, ale fotít to pro mě furt dost rychle. Má to brutální dynamickej rozsah. A fotí to na esdéčka.

  • Nikon Z50

    Nejmenší ze všech zetek. Nosím ji furt s sebou, a to i když lezu, anebo jsem na kole. Mám ji celou od krve, ale kamarádi říkají, že to je sexy. Strašně mě baví, jak se to všude vejde, hlavně s tím seťákem. 

Z5 bylo na těch internetech vytýkáno několik věcí. V první řadě to, že fotí “pomalu”, tj. cca 4.5 snímků za sekundu. Tak jasně, není to vyloženě foťák na hokej anebo kohoutí zápasy, ale mě osobně tohle nijak nelimituje a třeba na focení Vaška, juniorskýho mistra v plavecké štafetě, to stačí bohatě. Me gusta! Za mě je to normální profi stroj.

Nikon Z5, Nikon Z 85mm f/1.8 S, f/2.2, 1/1000 sec., ISO 280, z ruky

Tak ještě jedna skládačka... Vy, kdo jste někdy vstali už před obědem, víte, že červánky chodívají desítky minut před vlastním východem slunce. No jo, mám letos hravé období, omlouvám se všem puristům, ale víte jak. Focení musí člověka bavit..

Nikon Z5, Nikon Z 24-50mm f/4-6.3, f/22, 0.5 sec., ISO 100, Manfrotto BeFree Advanced (MKBFRTA4BK-BH)

Před svítáním, tj. v 05:23 ráno jsou na obloze krásné červánky.

Před svítáním, tj. v 05:23 ráno jsou na obloze krásné červánky.

Za svítání, tj. 05:44 je již obloha spíše modrá…

Za svítání, tj. 05:44 je již obloha spíše modrá…

Mezi objektivy, které jsem montoval na svá těla nejčastěji, patří jednoznačně novej světelnej širokáč Nikon Z 20/1.8 S, s kterým jsem fotil Vyšehrad, tak samozřejmě značnou část nočních fotek. Toho času jsem měl u sebe dokonce jeden ze dvou kusů, co byly zrovna v republice. Jako jasně, trochu člověka při tom svírá jistá odpovědnost, zejména v okamžiku, kdy Vám ten objektiv mizí pod vodní hladinou řeky Kamenice, nasazenej na Z7. Jo, to byl ten druhej důvod, proč jsem poslední měsíc strávil se Z50. Zatím pevná dvacítka vylovení, odbahnění i vysušení přežila bez ztráty kytičky, Z7 se pod vodou bez pouzdra úplně nelíbilo. Druhý den chvilku fotila, ale pak se cosi odehrálo a musela na kapačky do servisu. Kdyby tenhle článek psal jistý pan Ovčáček, asi by poznamenal, že se jednalo o krátký rekondiční pobyt. Já budu upřímnější - něco se uvnitř podělalo (nevím přesně co) a muselo to ven. Proběhla tak  menší transplantace a moje Z7 už zase radostně cvaká rytmu mého života. Paráda. I to, že šel foťák vylovený ze dna řeky poměrně rychle opravit, považuju za skvělej výsledek… alespoň mě to donutilo se nad sebou zamyslet (fakt) a ode dneška mám úplně skvělý pojištění… zařídil mi jej kamarád Roman a kdybyste ho chtěli taky, ozvěte se :-)

Pevná dvacítce na sedmičce, na vršku věže vyšehradské baziliky. Tohle jsou takové ty krásné momenty, kdy si říkám, že tahle práce není špatná…

Takhle mě se sedmičkou pod zvoničkou na vrcholu nejnižší z vyšehradských věží vyfotil Honza Šimánek, Na témže místě jsme spolu čekali na pouliční světla déle než hodinu.

Jaké tedy byly okamžiky se Z50? Inu, hodně mě překvapila. Přestože s ním mám od minulého října, kdy jsme ji uvedli na trh, nacvakány desítky tisíc fotek, zpravidla jsem ji na taková ta větší focení nebral a fotil to rovnou se Z7. Teď jsem ale musel a nechápal, že to ten malý foťáček zvládá taky. Samozřejmě - má menší rozlišení a s citlivostí snímače je dobré alespoň občas trochu šetřit, nicméně dá se použít jak na noční fotky, tak na reportáž. Když jí teď v okruhu svých přátel vídávám (hodně lidí si jí koupilo, protože jsem jim řekl, ať si jí koupí), nemám vůbec žádné výčitky. Všechno, co jsem potřeboval, jsem s ní nafotil. Hodně mě potěšilo, že právě Z50 dostala ocenění ‘Best Buy Camera’ EISA 2020-2021 Award. Zaslouží si to.

Velký vůz nad zvoničkou u Růžové. Kdybych měl v tuto chvíli u sebe Nikon Z7, nechal bych Z50 v batohu. Ale nyní jsem byl odkázan na Z50 a světe div se, vždyť ono to fotí skvěle! Žluté popředí pochází z indikační LEDky vedlešího fotoaparátu, zvoničku samotnou jsme osvítili malým světélkem Litra a malým LEDkový panelem z boku.

Nikon Z50, Nikon Z 20mm f/1.8 S, f/2.0, 10 sec., ISO 3200, Manfrotto BeFree Advanced

Takhle jsem si natáhl hamaku ve svém oblíbeném habrovém lesíku. A když už to všechno svítilo, popadla mě chuť cvaknout si selfie… :-) klasicky jsem nechal foťák fotit v třísekundových intervalech, abych si pak v klidu vybral výsledný snímek, kde mám ostrý xicht…

Nikon Z50, Nikon Z 20mm f/1.8 S, f/2.2, 1/8 sec., ISO 1600, Manfrotto BeFree Advanced

Poměrně často jsem v létě fotil záměrně na Z5 i Z50 s jejich kitovými skly. O jejich nižší světelnosti se toho napsalo dost. Jenomže mě to nezajímá, protože je používám zejména tam, kde je světla dost, ale kam se nechci tahat s větším objektivem. Ať už se jedná o moje cyklistické výšlapy, lezení po skalách anebo výlety s dětmi. Zkrátka všude tam, kde je pro mě každý gram techniky důležitý. A výsledek? Za mě palce nahoru! Jasně - mít je jako jediná skla by pro mě nebylo dostačující, ale objektiv velikosti větší krytky je pro mě něčím, co při svém relativně aktivním životě vítám.

Moje oblíbené místo v Divoké soutěsce… ach jo, asi mě tohle nikdy nepřestane bavit :-)

Nikon Z5, Nikon Z 24-50mm f/4-6.3, f/11, HDR sec., ISO 100, Manfrotto BeFree Advanced

Všemilská kaplička za úplňku fotografovaná na jeden jediný snímek, tzv. singleshot. Dynamický rozsah Z5 je perfektní.

Nikon Z5, Nikon Z 20mm f/1.8 S, f/2.2, 15 sec., ISO 800

Z50 jsem s sebou vzal taky do jeskyní. Tohle je zrovna krásné Velké slanění v Loupežnické jeskyni, kam jsem zavítal už po několikáté. Tentokrát mě sem ale kromě kamaráda Michala doprovodil sám Jarda Kukla, místní znalec a autor průvodce suťových jeskyní Labáku. Když se mě Jarda zeptal, zda chci navštívit také Jubilejní dóm, který objevil v roce 2011, netušil jsem, co mě čeká. To Vám tak najednou visí nohu v prostoru ve stropě dómu, kde je díra tak akorát na člověka. Vtip je v tom, že ani ruce se ničeho nedrží a člověk tak pomalinku propadá dovnitř s každým výdechem. Možná se budete divit, ale zrovna tuhle frašku skutečně vyfocenou nemám. Podle knihy na dně dómu jsme však zjistili, že já i kamarád Tomáš jsme letos prvními lidmi kteří se sem podívali. Není se asi čemu divit.

Nikon Z50, Nikon Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR, f/4, 1/20 sec., ISO 800 , Manfrotto BeFree Advanced a několik kilogramů světel od Fomei :-)

To by asi mohlo bejt všechno, ale slíbil jsem soutěž :-) Soutěžit tedy budeme o ten baťůžek, který mám na fotce ze slanění zádech. Je křiklavě žlutej a je na něm napsaný Nikon - to asi nikoho nepřekvapí. Je to takovej moc pěknej lodní vak, použitelnej na jeskyňařinu, na vodu, do přírody, no zkrátka kamkoliv. Jestli byste ho chtěli, pošlete mi, prosím, do konce září na mejl (scientik@gmail.com) jednu Vaší fotku z místa, kam slunko nesvítí. Když mi k tomu napíšete krátký příběh k jejímu vzniku, tím lépe. Nejlepší příspěvky bych rád s uvedením autora rád publikoval u sebe na facebooku a tomu podle mě subjektivně nezajímavějšímu snímku/příběhu kamarádi z Nikonu pošlou novej batůžek. Novej proto, že ten můj jsem v jeskyni docela vodrbal.

Východ slunce po studenstkém workshopu mi na mém milovaném Chřibském vrhcu vyšel úplně skvěle. Obloha měla být dle předpovědi jasná a proto jsem se vydal na místo, kde prakticky ani není vidět :-)

Nikon Z50, Nikon Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR, f/10, HDR, ISO 100, Manfrotto BeFree Advanced
Bracketingová série pěti expozic složena v Adobe Lightroom a následně korigována v Luminar 4.

Rušný den

Je brzy ráno, touhle dobou obvykle ještě spím a nenechávám se ničím vyrušit. Slunko mě vzbudilo před pár okamžiky v houpací síti, v žaludku mě hřeje horké kafe a já čekám na peróně na vlak na Prahu s vědomím, že jsem posledních dvacet hodin prožil přesně tak, jak jsem prožít měl. Kdybych nemusel mít na hlavě šátek, ostatní cestující by mě měli za vysmátého idiota, protože mám na ksichtu rohlík od ucha k uchu. Tohle byl zase den!

Začalo to jedním mailem od kamaráda Štěpána Rusňáka. Nikdo přesně neví, kde se tenhle člověk středoškolskou přezdívkou “Vlasy”, kapitán vltavských luxusních lodí nikdy nesvlékající bílou uniformu, vlastně vzal. Neznáme počet jeho chromozómů, nejsme si jistí ani jeho pozemským původem. Známe jen počet jeho končetin a seznam telefonních čísel v jeho telefonu - jsou tam totiž všichni. Opravdu všichni. Pokud přijedou do Prahy The Rolling Stones, za hodinu se chlubí selfíčkem z Vltavy po boku vždy usměvavého kapitána nalévajícího české šampaňské. Pokud potřebujete kontakt na Reinholda Messnera, Štěpán se Vás zeptá, na které z jeho evropských telefonních čísel se ptáte, však jsou staří známí. Avšak jeho hlavní a největší životní role, s jakou si ho budeme už navždy pamatovat, dnešním dnem skončí.

Štěpán se před dávnými časy stal totiž osobním řidičem a částečně také opatrovníkem odkazu pana doktora Miloslava Stingla, náčelníka kmene Kikapú, který strávil celých devatenáct let poutí přes více jak 150 zemí světa. Člověka hovořícího více jak desítkou jazyků a nejúspěšnějšího českého spisovatele, který prodal na 17 milionů knih. Pan doktor zemřel v 89 letech před jedenácti dny a Štěpán se rozhodl uspořádat několikadenní pouť na jeho počest. Pouť, která začala v úterý ve Vyšším Brodě, a která se přes nejjižnější, nejzápadnější, nejsevernější a následně i přes nejvýchodnější body České republiky včera večer skončila na pražském Vyšehradě, kde jen za pár hodin začne zádušní mše v bazilice Sv. Petra a Pavla. Štěpán na tuhle cestu pozval všechny známé cestovatele, kteří jsou navíc shodou okolností kvůli koronaviru v Čechách a tak takřka všichni jeho pozvání s radostí přijali. Včetně mě. 

Urvat se však na více dní pro mě nebylo tento týden úplně myslitelné a navíc představa třech dnů strávených v autech mě děsila. Jsem typický vlakový člověk, který chodí rád pěšky, leze na šutry a šlape na kole. Ke koloně jsem se tak přidal až na Malé Skále ve středu v noci s tím, že absolvuji jen nejvýchodnější bod naší země. Jen pár chvil před odjezdem se u mě doma stavil Filip Moško z Nikonu, který moc dobře věděl, jak moc se mi líbí nové objektivy pro Z bajonet a tak u nás v kuchyni na stole postupně vybalil všechna vysněná pevná skla se slovy: “Užij si to!”. Mezi sklíčky nechyběla ani moje vysněná, úplně nová pevná dvacítka “jedna osm es”, v onu chvíli jeden z prvních kusů v ČR, ne-li úplně první. Jen co se za ním zabouchly dveře, naházel jsem ta skla do batohu a vyrazil na nádraží.

Tím, že jsem do Malé Skály jel vlakem, dorazil jsem na místo setkání samozřejmě jako první. Nechal jsem si narvaný batoh na Žluté plovárně a úderným výklusem obhlédl má milovaná místa - skalní hrad Pantheon, Frýdštejn a samozřejmě Kopaninu. Můj okruh okruh se čtyřmi sty nastoupanými metry trval dobrou hodinu, ale kolona pořád nikde. Podle batohu mě však ve tmě poznal už z dálky Maara Holeček, držitel Zlatého cepínu a parťák pro každou párty. Dali jsme si rychlý pivo a najednou se tu kolem mě začaly objevovat doslova všechny tváře showbyznysu tak rychle, že kdybych v televizi přepínal zběsilé program za programem, bylo by to pomalejší. Jasné znamení, že se blíží Štěpán a že jsem tu správně. Mezi všemi těmi VIPs nechyběli ani moji dobří přátelé Srdcaři a když mě kamarád Mirek Náplava kolem druhé hodiny ranní poňoukl, zda nechci namísto zhruba čtrnáctihodinové jízdy autem tam a zpět raději do nedaleké jeskyně dotočit náš islandský filmeček, bylo jasno. Jsem sice na cestě na mši, ale čelovku i věci na přespání s sebou v batohu vedle kravaty a slušných bot mám, to je jasný. Hodil jsem si hamaku do nedalekého křoví a tím začal den, na který nikdy nezapomenu.

Marek Audy v suťové jeskyni Valhala, 21. května 2020, 11.51
singleshot, Nikon Z7, Nikon Z 20 mm f/1,8 S, 1/30 sec., f/2.5, ISO 250, stativ Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon
kromě Markovy čelovky svítíme také jeho brutálním světlem shora a mojí čelovkou Ledlenser MH6

Turka, nebo rozpustný?”, vzbudila mě první slova toho dne z oken sklárny, ke které křoví patřilo. “Tý jo, no jestli můžu prosit, tak turka”, vykoktal jsem ze sebe z útrob péřáku a zašklebil se do sluníčka, díky němuž jsem byl už pěkně zpocený. Všichni Srdcaři se postupně vypotáceli z naší MANky, dvanáctitunového nakláďáku, člena kolony za Miloslava Stingla, která nám už ale ujela. Po ranní kávě jsme se vypravili, jak je u Srdcařů zvykem, na druhou kávu na benzinku, aby se všichni konečně probudili a aby řidič Ondra konečně otevřel i ospalé pravé oko, zatímco do teď řídil jen na levé. O kousek dál už nás čekali páni jeskyňáři Marek Audy a Richard Bouda. Náš cíl byl jasný jeskyňářský kvak - Valhala! Asi největší žulový suťový labyrint u nás, pojmenovaný podle severského boha Odina trempy, kteří jej omylem v Jizerkách objevili před dobrým půl stoletím. Labyrintem protéká podzemní řeka Černá Nisa a tak na nic nečekám, sundávám botičky a brodím se úzkou chodbou v naději, že alkoholové opojení výjimečného večera zmizí. Vytáhl jsem hned dvacítku a zahájil tak dvacetihodinový test objektivu. Kolik milimetrů čítá jeho ohnisko, tolik hodin ode mě dostal na to, abych si na něj udělal názor!  Když jsme vylezli z jeskyně a zamířili do trampské osady Island donést malý dárek z nedávno společně navštíveného Islandu, jakýmsi nedopatřením se o mé poloze dozvěděl kamarád Ivan Janošťák, toho času na služební cestě v Jablonci nad Nisou. “Mám s sebou věci na lezení a volný odpoledne, nemáš chuť?”, zněla jeho krátká zpráva. Prej, jestli nemám chuť… lezec, co nemá chuť lízt, je mrtvej lezec! Jako řízením osudu se mi ve stejný okamžik ozval taky můj nepálský parťák, rozervaný pískař a kameraman Honza Šimánek se vzkazem: “Mohli bychom spolu někdy něco polozit, Peťánku”. A tak jsme téhož večera stanuli všichni tři pod nádhernou věží Brána a já vejral jak péro na profil cesty. “Honzo tady ten sokol, to je hezký, dáme to?”. “No však právě sem si Vás teď vedu, je to VIIb, to tam lupneš jako prd”. Přiznám se, že jsem si na poslední cestu Miloslava Stingla do batohu lezení nepřibalil, ale to se v naší partě neřeší. Až budu kluci nahoře, pošlou mi jeden ze sedáků a boty si půjčím Honzovy. Prej se do nich vejdu. Jak řekli, tak udělali! Lengáčova cesta Josefa Smítka a Ladislava Vodháněla z roku 1939  je dost možná tou nejkrásnější pískovou cestou, jakou jsem kdy lezl cestou na pohřeb. Nechápu, co se ve mě probudilo za zvíře, ale hodil jsem si přes rameno prďolu bezzrcadlo a vyskákal to za chlapci bez ztráty kytičky. “Hele, jak se vlastně dostaneme dolů?” zeptal jsem se kluků, když jsem si uvědomil, že jsem před lezením sundal z Ivanova sedáku všechno to kovové harampádí, abych byl lehčí. Nahoře jsme tak stáli tři rošťáci se dvěma sedáky a jedním minikyblíčkem. “Takhle”, nebývale se rozhovořil Honzík a zmizel v komínu. Za hodinu už jsme za úplné tmy s Ivanem opejkali buřta v sedmihorském bejzu a řešili, jak se dostanu do Prahy na mši, abych se připojil zpátky ke koloně. Ivan jakoby neposlouchal moje logistické úvahy a jen mi ukázal na oblohu. Byla posetá hvězdami! Aplikace v telefonu hlásila měsíc na 17 promile jeho síly. Jasné znamení, že dneska ještě nekončíme. “Jasnej Kapelník!”, zavelel jsem na Ivana a vyrazili jsme k největší skalní dominantě Sedmihorek. Mezitím se ale v atmosféře nahromadil kdejaký bordel a hvězdy zmizely. Nad hlavou nám proletěla zářící družice, jejíž světlo se úplně rozptýlilo v mlze spolu se světelným smogem Turnova.

Kapelník za svitu čelovky, 21. května 2020, 24:00
doubleshot, Nikon Z7, Nikon Z 20 mm f/1,8 S, stativ Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon;
expozice skála: 30 sec., f/2.8, ISO 320, Ivan svítí čelovkou; expozice nebe: 10 sec., f/2.2, ISO 6400
Obě expozice jsem spojil ve Photoshopu světelnou maskou Lumi 32 takřka bez ručních retuší, světelná aura v nebi pochází z mraků a v nich jemně rozptýleného světla Turnova

Nevadí, mám tady tu dvacku, pojďme blbnout!”, nechtěl jsem noční focení jen tak vzdát. Úplnou náhodou jsme zjistili, že když Ivan chodí dál od Kapelníka, vrhá jeho čelovka krásný stín přímo na bílou pískovcovou stěnu. Hned jsme našli ideální úhel tak, aby se na něho promítla silueta statného smrku. Takový přírodní videomapping… Byla už jedna ráno a já se smířil s tím, že dnes to bude bez hvězd. Ještě jsme se ale chvíli zapovídali na téma dnešní noci, když se obloha otevřela a já doexponoval i vysněné noční nebe. Byly dvě hodiny ráno a my měli hotovo. Hodili jsme hamaky k rybníku a dali si budíka za chvíli. Ivan mě ráno probudil kávou a já se najednou ocitl tady ve vlaku. Za dvě hodiny už budu doufám stát i se stativem na kůru kdysi nejsvětějšího kostela naší země. Zařídil to… ehm, kdo jiný, než Štěpán. Těším se! Té dvacítce to bude určitě slušet. S kolonou Miloslava Stingla jsem tak de facto neputoval vůbec, ale nepochybuji o tom, že tohle by mi sám náčelník Kikapú nevyčítal. Však jsem udělal to samé, co dělal celý život on. Žil jsem tak, jak jsem chtěl! Tak šťastné cesty tam nahoře, pane doktore!

Zádušní mše za Dr. Miloslava Stingla, bazilika Sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, 22. května 2020, 09:32
HDR, Nikon Z7, Nikon Z 20 mm f/1,8 S, 0.8 - 13 sec., f/10, ISO 64, stativ Manfrotto BeFree GT XPRO Carbon